Svědkové Jehovovi

Kategorie: Filozofie (celkem: 142 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 24. července 2006
  • Zobrazeno: 8347×

Příbuzná témataSvědkové Jehovovi

SVĚDKOVÉ JEHOVOVI
(zdroje:internet)

Oficiální název: Náboženská společnost Svědkové Jehovovi

Zakladatel: Charles Taze Russel (1852-1916)

Charakteristika:

Odmítají mnoho tradičních křesťanských doktrín. Jsou přesvědčeni o brzkém konci světa, kdy dojde k rozhodující bitvě Armagedon mezi Svědky Jehovovými (144 tisíc vyvolených) a říší zla, reprezentovanou mj. ostatními církvemi a politickou mocí. Mají přísnou centrální organizaci (s centrem v Brooklynu), provádějí rozsáhlou propagaci (časopisy Strážná věž a Probuďte se!). Odmítají mj. krevní transfúzi a vojenskou i náhradní službu.

Stručná historie:

Charles Taze Russel se narodil 16. 2. 1852. V 17 letech se setkal s adventismem, což jej přimělo k založení neformální skupiny, jejímiž členy byli vesměs jeho známí a která měla všem jeho členům pomáhat ve studiu Bible. Zde se začala formovat nauka, která později stála u zrodu organizace Svědkové Jehovovi. Russel věřil v neviditelný návrat Ježíše Krista na zemi. V roce 1879 začal vydávat časopis Sionská strážná věž a Posel Kristovy přítomnosti.

*1881 – založena Zion‘s Watch Tower Tract Society (Sionská traktátní společnost Strážná
věž
*1886 – vyšel první díl série knih Millenial Dawn, The Divine Plan Of The Ages (Božský plán
věků).
*1889 – dokončena čtyřpatrová budova v Alllegheny, hlavní sídlo Společnosti po 19 let
*1891 – 19. až 26. dubna se konalo první shromáždění Badatelů Bible
*1892 – Strážná věž oznámila, že v roce 1914 dojde ke konci světa a že se Ježíš Kristus vrátí
neviditelně na zemi, aby ustanovil své království
*1909 – ústředí Společnosti se přestěhovalo do Brooklynu
*1916 – 1916 – zemřel Charles Taze Russel
*1917 – výkonným prezidentem Společnosti byl zvolen J. F. Rutherford
*1918 – Rutherford a jeho sedm spolupracovníků bylo zatčeno, neboť Badatelé Bible odmítali
vstoupit do armády
*1920 – rok 1925 byl označen jako rok, kdy budou vzkříšeni z mrtvých věrní Starého zákona;
rovněž mělo dojít k „nastolení nových řádů na světě“
*1924 – začala vysílat první rozhlasová stanice Společnosti – WBBR
*1931 – na sjezdu v Columbu byl přijat nový název – SVĚDKOVÉ JEHOVOVI
*1942 – zemřel Rutherford; jeho nástupcem se stal N. H. Knorr
*1943 – otevřena první třída biblické školy Strážné věže Gilead – poskytuje pětiměsíční
školení pro budoucí misionáře
*1961 – v angličtině vyšel Překlad nového světa Křesťanských řeckých písem (vlastní překlad
Bible)
*1977 – po Knorrově smrti se stal novým prezidentem F. Franz
*1983 – Raymond Franz, odpadlík, bývalý člen vedoucího sboru Společnosti a synovec
prezidenta F. Franze, vydal svoji knihu Krize svědomí , kde popsal své negativní
zkušenosti se Společností
*1992 – zemřel F. Franz a novým prezidentem se stal M. G. Henschel
*1993 – Náboženská společnost Svědkové Jehovovi v České republice byla registrována
podle zákona č. 161/1992 Sb.


Základní body nauky Svědků Jehovových:

- jejich společnost je jedinou pravou společností
- všechny ostatní církve považují za náboženské sekty, katolická církev je nazývána „babylónská nevěstka“ a papež je zobrazován v mitře s Hitlerem
- na rozdíl od tradičního křesťanství Svědkové nevěří v Trojici, Ducha svatého považují za „boží činnou sílu“, Ježíše pak ztotožňují s archandělem Gabrielem
- Jehova je jediný pravý Bůh
- Ježíš Kristus je jediný zplozený Boží Syn, jediný přímo stvořený Bohem
- Satan je neviditelný „panovník tohoto světa“
- nynější svět bude zničen a nahrazen Božím královstvím spravovaným Kristem, který bude z nebes vládnout spolu s „malým stádem“ (144 000 vybraných lidí)
- ostatní lidé, kteří získají Boží schválení, budou žít navždy na zemi
- velký důraz je kladen na dodržování biblických norem ohledně křesťanských vlastností (sexuální mravnost, osobní poctivost a věrnost v plnění manželských a rodinných odpovědností, podporování stability rodin, odmítání tabáku a zneužívání drog, odmítání transfúze krve)
- neutrální postoj k politickému dění (neúčast na volbách, nezdravení vlajky a dalších státních symbolů, odmítání vojenské služby, neslavení svátků - vánoce, velikonoce, Nový rok, narozeniny…)
- jsou přesvědčeni, že od roku 1914 žijeme v „posledních dnech“ a že konec tohoto systému věcí můžeme očekávat každým dnem

Organizace:

Hnutí je řízeno centralisticky a teokraticky úřadujícím prezidentem, který je volen na celý život. Členem Společnosti se člověk stává křtem dospělých, který se provádí ponořením do vody. Křest nemá žádný svátostný charakter, nýbrž pouze symbolizuje bezpodmínečnou oddanost Jehovovi. Památka poslední večeře se slaví jednou ročně v den, kdy to určí vedení, na památku Kristovy smrti. Chléb a víno jsou symboly těla a krve Kristovy. Všichni členové jsou povinni účastnit se této slavnosti, ale chléb a víno se podává jen těm, kdo patří
k 144 tisícům vyvolených. Život Svědků Jehovových je přesně řízen a musí být podřízen kazatelské službě a hlásání. Týdně je předepsáno pět schůzek a neustálé studium Bible a vlastních publikací. Žádoucí je rovněž domácí studium Bible a pokud možno se stýkat pouze s lidmi, kteří se upřímně snaží žít podle Bible. Účast na politických a kulturních podnicích je zakázána, stejně jako slavení mnoha svátků.


První kontakt se Svědky probíhá ve většině případů přes tištěné slovo. Člověk, který projeví zájem, otevře některou publikaci a nechá na sebe působit vysoce emočně zabarvený text, doprovázený neméně působivými ilustracemi, může zjistit, že se trápí stejnými problémy, jež jsou v časopisech publikovány-a co víc, že by se mu líbila řešení, která jsou mu předkládána. Aby se člověk mohl stát Svědkem Jehovovým, musí vyhovovat požadavkům, jež jsou přesně stanoveny organizací. Teprve po zvážení starších ve sboru se rozhodne, jestli bude nový zájemce pokřtěn.Člověk v této organizaci postupně získává pocit, že na všechny jeho problémy existuje řešení. Stačí jen vědět, kam sáhnout, ve které publikaci nalézt hledané odpovědi. Pravda je bílá a lež je černá.

Svědkové Jehovovi jsou po celém světě známí neuvěřitelnou misijní aktivitou. Jedná se především o službu „dům od domu“, kde po dvojicích distribuují časopisy Strážná věž a Probuďte se! První knihou, kterou zpravidla nabídnou ke studiu, je kniha Poznání, která v samostatných kapitolách základní body učení Svědků Jehovových.mrdači
Pičus | 04. prosince 2007
radi mrdaj
chyby
Haf | 27. dubna 2008
chyby v clanku
Haf | 27. dubna 2008
článek je příiš stručný a obsahuje chyby.např.Zakladatelé byli 3,C.T.Russel je jen jedním z nich.Tvrzení,že svatý duch je \"boží činá síla\" je od SJ,ale ztotžnění s Gabrielem je blbost.SJ věří a to je i v bibli,že jediný archanděl je Michael,ten je ztotožněn s Ježíšem.Skupina \"Badatelé bible\" vznikla odtržením části jednoho sboru adventistické sekty \"Půlnoční Křik\",jejímiž členy byli všichni 3 zakladatelé.
Svedkove Jehovovi
pavel | 18. října 2009
Svedkove Jehovovi maji cistou pravdu protoze jednaji a ziji podle zakonu bible.Sam Jezis rika(Mat.24:14) Jdete a cinte ucedniky z lidi vsech narodu a krtete je ve jmenu Otce,Syna a Ducha Svateho.To prave zadna jina cirkev nedela,nebo dela ale o zadne neni slyset.Take i tento text dokazuje ze trojice to neni,protoze je psano Otec-Syn a Duch Svaty vzdyt to neni jedna osoba.Kolikrat se Jezis na zemi modlil a prosil sveho(OTCE) o silu a podporu aby mohl obstat ve skouskach a hlavne v tom k cemu byl poslan.Jezis rika Muzete videt Boha zkrze mne,ale vtom smyslu ze podle jeho skutku a jednani muzou videt jaky je Buh. Jezis na zemi nikdy o sobe nerekl ze je Bohem.Kdyby byl Bohem tak proc by se potom modlil vlastne k sobe a prosil by o podporu a silu.Proto neverim v trojici,sice nejsem Svedek Jehovuv ale verim v to co uci a duveruju jim.
Re: Svedkove Jehovovi
VLADIMIR | 14. srpna 2010
Je mi Tě líto Pavle.Jako stavitelé jste odvrhli úhelný kamen kterým je sam Pán Ježíš Kristus.Každé koleno se bude muset sklonit před Kristem na nebi na zemi i pod zemí říká Bible.Sklánět je povoleno pouze před Bohem.Máš rezervy v poznání Bible.Vyhod ten satanský hnůj stražné věže a začni studovat čisté Boží Slovo na modlitbě.Snad Ti dá Pán Pánů ještě milost chlape!!!!
vše je složité
mike | 09. listopadu 2010
Číst Bibli je jistě dobré, zvláště Žalmy a Nový zákon (i v něm však Zjevení může činit potíže). I pro ateistu! Křesťanských církví a křesťanských sekt je však tolik - kterou si vybrat? A proč se ty rozumné z nich už dávno nespojily už do jedné - samozřejmě ne ve smyslu federace a už vůbec ne \"pod papežem\"?
| 22. července 2011
vite ja jsem svedek jehovuv a to co si o nas lide misli jsou nesmisli mi jsme normalni lide ale predevsim je to nase vira a jenom sj jsou nenavideni za to jako jedini vytrvavaji ve vire
Re: nauč se gramatiku
Hovno | 04. června 2013
Nečum do bible,blbe a raději se nauč gramatiku, hlavně měkké a tvrdé i,y.
Re: tupci
jarda | 08. prosince 2015
ano, vytrvavate ve sve viře, protože i když přijdete na to že jste roky tupě snašely a hloupě plnily , nesmyslne přikazy z brooklynu, tak mate obavy z odpadlictvi, a samoty. takže fakticky jste nej.. nej... vira
Domča | 01. února 2012
Když už si ten svědek Jehovův, tak místo toho, abys lezl lidem do baráku, se nauč češtinu mm? ;)
| 20. února 2015
Chyby v gramatice, jsou jen chyby. Vulgarizmus je charakter a je poznatelný. Nejsem svědek j. Jinak "hovno" je výrazným označení nicoty.
Svědkové Jehovovi
Berta | 28. ledna 2016
Svědkové Jehovovi se velmi mstí, když od nich chce někdo odejít. Hlásají nenávist ke každému, kdo není podle jejich představ. Doufám, že jednou shnijí v pekle. Soustavně lidi otravují a hlásají nenávist a BIS je na ně krátká. Již několikrát tvrdili, že přijde konec světa, ale nikdy se to nesplnilo. Hovada sprostá a manipulační kreténi.
Pravda - Lež - Morálka -
Goldspen | 10. února 2016
Většina pisatelů se zde vyjadřuje způsobem svědčícím nejen o tom co si myslí o SJ a jaké je tedy o nich obecné podvědomí běžných lidí a i lidí duchovně smýšlejících z jiných církví. Já osobně nebudu hájit ani jednu z těchto skupin, ale jsem si plně vědom že -ony- informace o SJ, které mají lidé mimo organizaci SJ jsou v zásadě hrozně nedostatečné k tomu, aby byl možný udělat si celkově nezkreslený pravdivý úsudek na základě faktů. Mnoho z toho co zde je výše napsáno od různých pisatelů je samozřejmě pravda, ale dost s toho jsou také úplné nesmysli živené pouze lidmi kterým stačí málo aby to vzali za své a šířili dále jako neomylnou pravdu či fakta. Základem však je aby každý kdo se nějakým způsobem vyjadřuje byl korektní a pokud možno jeho vyjadřování bylo slušné - pokud se bude někdo vyjadřovat vulgárním - neomaleným či sprostým jazykem tak i kdyby měl svatou pravdu tak jen silně mentálně zaostalí člověk bude brát takoví způsob argumentace jako věrohodný a správný - natož aby mu přikládal nějakou důležitost - jinými slovy takový projev je jako osamocený výkřik do tmy - osloví jen takové lidi kteří chodí ve tmě a slovo - světlo pravdy jim na cestu života nesvítí. SJ jako řadový členové se v prvé řadě snaží spoléhat na písmo svaté(dle jejich výkladu-pochopení písma) a ze všech sil se upřimně snaží aplikovat toto jejich pochopení bible ve všech svých životních záležitostech - To je první zcela nepopiratelný fakt, který si v prvé řadě každý člověk musí uvědomit než počne vynášet svoje lidské soudy a moudra. A já se tedy ptám kdo nám jakožto lidem vadí ve společnosti více ? ten kdo u Vás zazvoní a se vší slušností a v (jeho) dobré víře Vám předává nějaké časopisy či jiné publikace - nebo Zloděj, který Vám přijde domů a vykrade byt nebo zloděj který Vám vykrade sklep, nebo snad násilník, který u Vás zazvoní a po otevření dveří k Vám násilně vtrhne a ublíží Vám a okrade Vás. A dále se ptám kdo je Vám přijatelnější - člověk na ulici který Vám předá časopis nebo zloděj který Vás za bílého dne okrade v dopravním prostředku či na ulici - nebo Vás přímo násilně přepadne ublíží a k tomu okrade. Myslím že inteligentní člověk musí zcela jasně rozlišovat a přemýšlet než začne někoho veřejně odsuzovat a vyjadřovat se k určitým skupinám lidí. Musíme si totiž uvědomit že pokud řadový členové SJ mají špatnou naději a tím tedy myslím víru, která by byla špatná či jinak zcestná - tak jsou v prvé řadě OBĚTI - oni sami duchovního omylu či falešného náboženství a pokud si je tedy někdo tohoto vědom a je si jist že jsou oběti falešného náboženství, které je činí otroky lidských měřítek a nařízení či pravidel, které vytvářejí představitelé SJ jako svoje neomylné pravdy, které musí každý řadový člen SJ plně dodržovat - potom k nim také, ale musí jako k obětem přistupovat - jinak řečeno do oběti se nekope, ale pomáhá a pokud toho někdo není schopen - pomoci - tak by měl aspoň držet svůj jazyk velice zkrátka při vynášení soudů nad někým - neb nikdy nevíš co v budoucnu potká tebe - jaký náklad na každého z nás čeká v budoucnu v našem životě. Měli bychom být schopni projevovat lidskost vůči druhým - pro ty duchovní lidi zase by mělo platit jak se projevovat to co jest psáno v Galatským 5:22-23-Ovocem Ducha je pak láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, věrnost, mírnost a zdrženlivost. Tomu se žádný zákon nevyrovná. Určitě mezi ovoce ducha nepatří zloba, nenávist, pomlouvání, a všeobecně projevy - zlého jazyka - toť jen k zamyšlení pro každého z nás.
Nový příspěvek


Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?Na-mobil.cz

Spřátelené weby

Přidat stránku k oblíbeným

Nejnovější v diskusi

Diskusní fórum »

TIP: Chcete zkrátit dlouho chvíli sobě nebo blízkému?
Klikněte na Puzzle-prodej.cz a vyberte si z 5000 motivů skladem!
TIP: Hračky a hry za dobré ceny?
Klikněte na Hračky obchod.cz a vyberte si z tisícovky hraček skladem!