Porta

Kategorie: Nezařazeno (celkem: 23176 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

Příbuzná témataPorta

Porta je slovo pocházející z latiny a znamená brána. Tímto slovem byl nazván soutěžní hudební festival s podtitulkem „Celostátní festival country & western music a trampských sborů“. Byl založen v roce 1967 v Ústí nad Labem. Název festivalu je inspirován jménem údolí Labe v místech, kde prochází Českým středohořím a kterému se říká Porta Bohemica - Brána Čech.

Festival se skládá ze soutěžních oblastních a krajských kol, z nichž postupují vítězové do celostátního finále. Soutěž dává příležitost především začínajícím skupinám a je určena pro žánry trampská píseň, folk a country. V průběhu několika desetiletí festivalem Porta prošla celá řada dnes známých hudebních skupin a osobností českého hudebního života.

Obsah

Motto (od roku 1972)

Hudba je lék - Porta je nejlepší apatyka !

Historie Porty

1966 - v Ústí nad Labem se parta kamarádů zabývá myšlenkou založení festivalu country & western a trampské písně. Jirka Šosvald, tedy ten, který s myšlenkou přišel jako první, píše o první schuzce festivalového výboru, kde:...jsme vypotili název. Shodli jsme se, že vzhledem k žánru a našemu kraji by měl název mít něco společného se zdejší přírodou nebo tak nějak. A tu jsem uvedl, že skalní útvar, kterým řeka Labe vtéká do Ústecka, nese odjakživa název Česká brána - latinsky Porta Bohemica. Jenže to se nám zdálo moc dlouhé a tak nějak příliš reálně lokální a tak jsme hledali dál. Nic kloudného jsme ale nevymysleli, až Zbyněk Jelínků prohlásil, že lidé přece vědí, že Porta není v Číně, a že tu Bohemicu můžeme kliďánko vynechat.

1967 - první Porta - Letní kino Ústí nad Labem, 16.- 17. června Organizátoři prvního ročníku rozeslali na začátku roku 1967 metodicko-informační list jim známým country a trampským skupinám, na kterém je zvali na nový festival Porta. Organizátory byla skupina nadšenců z Domu kultury pracujících v Ústí nad Labem. Inspirátorem byl Jiří Šosvald řečený Westernový dědek. Jedním z organizátorů byl také např. Kapitán Kid, písničkář a spisovatel.

1968 - Porta "pražského jara" - 24. - 25. května. Velký kvalitativní skok, účast dvou rakouských skupin v soutěži. Město plně žije festivalem. Česká tábornická unie se ujímá pořádání oblastních postupových kol. Festival měl zpočátku dvě části - žánr country & western a trampské sbory. Už v druhém ročníku byla také zavedena autorská soutěž trampských autorů. V dalších letech se postupně oddělovaly další kategorie: trampská píseň byla rozdělena na tradiční a moderní, stejně tak c & w. Další kategorií byl folk. Od třetího ročníku musela být zavedena předkola, protože zájem především trampských skupin převyšoval možnosti třídenního festivalu. Současně s tím však vznikaly první „ideologické“ konflikty: moderní trampské skupiny, jako např. Hoboes, byly napadány, že nehrají trampskou píseň. Porota však oceňovala spíše moderní skupiny a pozdější vývoj jí dával za pravdu.

1969 - poslední svobodná. V soutěži vítězí modernisté, hitem Porty se stala Bedna od whisky Mikiho Ryvoly. První ročníky zaznamenaly jednoznačně úspěch. Porta měla ohlas v tisku, v rádiu se začínaly objevovat portovní písničky, časopisy, především Mladý svět, vydávaly zpěvníky s trampským písničkami. V roce 1969 vyšly první SP a EP desky skupin Scarabeus a Hoboes.

1970 - tuhá normalizace tvrdě signalizovala ústeckou derniéru. Portu si "dovolila" vyhrát holandská skupina Smokey Mountain Rangers. V tomto roce 1970 vyšel poprvé Portýr, festivalový bulletin, který od té doby provází všechna další ročníky. Tento ročník byl ale také poznamenán tragickou autonehodou bluegrassové skupiny Boot Hill, při níž zahynulo 5 jejích členů.

1971 - Porta byla v Ústí zakázána, nastaly časy stěhovavé. V roce 1971 se pořadatelem Porty stal Socialistický svaz mládeže, zřejmě v rámci „ideologického dohledu“ - jeden z projevů počínající normalizace. Zakladatelé byli odejiti, aby se vyšlechtili manuální prací. Dosavadní ročníky se odehrávaly v Ústí nad Labem, ale krajské orgány najednou ztratily zájem o pořádání Porty. Náhradním místem měl být Týn nad Vltavou, ale ani tady městské orgány neměly zájem. Nakonec se finále konalo v Karviné. Tím byla založena smutná tradice - finále Porty se v dalších ročnících neustále stěhovalo (Sokolov, Litomyšl, Svitavy, Olomouc). V tomto roce se Portami oceňovala pouze autorská soutěž a trampská soutěž. Kategorie folk & country byla nesoutěžní, i když porota nakonec udělila několik čestných uznání.

Porta se pak ještě jednou, k desátému výročí, do Ústí vrátila, ale to byl jen pečlivě okleštěný a neopakovatelný pokus o návrat ke kořenum.

Dál se pak střídala města česká a moravská, až přišla éra plzeňská. To už měl festival novou generaci obětavých porťáku, kteří jej tvořili nejméně se stejným zaujetím jako jeho otcové. Nicméně, kdesi v zákulisí partajních a svazáckých výborů bděli pověření kulturtrégři nad jeho ideovou čistotou.

1988 - 1989 - legendární ročníky. Na Lochotíně v Plzni se tísní přes 30 000 lidí.

1990 - kulturtrégři zmizeli a Porta přestává být oním mírně zapovězeným ovocem. Masová účast je ta tam a festival hledá své místo v nové době. V Ústí nad Labem se znovu schází zakladatelé a rozhodují se znovu vrátit Portu do rodiště. "Plzeňští" nespí a nechávají si název zaregistrovat na Úřadu průmyslového vlastnictví

1991 - nastává dělení festivalu. V Ústí se znovu hraje a zpívá, ČTU rozjíždí opět oblastní kola. Jen festival si před jméno Porta musí přidat předponu "inter". Období v letech 1991 až 2006 se dá nazvat obdobím dvou Port.

1992 - 1996 - Porta ústecká se rozhoduje zaměnit předponu inter za přídavné jméno Trampská. Ne snad proto, že by na festivalu zněly výhradně písně trampského žánru, ale proto, že trampové jsou v převážné většině jeho pořadateli, oblastními koly počínaje a finále konče.

Porta plzeňská prožívá další stěhovavé období a v jejím štábu se často mění představitelé. Oba festivaly se staly soupeři.

2001 - Plzeňská Porta opět graduje v Plzni a v jejím štábu jsou lidé nezatížení minulostí. Ústecká Trampská Porta má stabilizovaný štáb, ve kterém dosud pracují zakladatelé festivalu. Vybudovala širokou strukturu soutěže v celé republice a na Slovensku. Ostny antagonismu pořadatelských štábů se obrušují, některá oblastní kola jsou společná. Všichni vědí své. Právo morální a de jure sedí každé na jedné straně.

2003 - Plzeňská Porta se stěhuje do Jihlavy.

2007 - obě Porty se spojují. V Jihlavě probíhá České finále a v Ústí nad Labem Mezinárodní finále Porty.

2008 - České finále Porty se přesouvá z Jihlavy do lesního divadla v Řevnicích u Prahy. Organizátoři i portovní posluchači letos očekávají po hubenějších jihlavských ročnících obrat k lepšímu.

Výsledky

Porta 1967 Ústí nad Labem

 • Country & western:
 1. Rangers (Praha)
 2. Greenhorns (Praha)
 3. Strings of Tennessee (Praha)
 4. AZ septet (Ústí n. Labem)
 5. Caravell Western (Trnava)
 1. Mohykáni (Praha)
 2. Stopa (Pardubice)
 3. Peklo (Semtín)
 4. Velká naděje (Praha)
 5. Compardos (Přibyslav)

Porta 1968 Ústí nad Labem

 • Autorská soutěž:
 1. Krinolína, Kapitán Kid
 2. Poslední míle, Miki Ryvola
 3. Už nejsi, Nevado, Jenda Korda - Arnošt Mošna
 4. Trail to Island, Miki Ryvola
 5. Savana, Kapitán Kid
 • Country & western:
 1. Rangers (Praha)
 2. Greenhorns (Praha)
 3. Truckers
 4. White Stars
 5. Spirituál kvintet
 1. Vavasatch (Brno)
 2. Červánek
 3. Hoboes (Čechy)
 4. Stopa (Pardubice)
 5. Peklo (Semtín)
 • Cena poroty za moderní přístup k trampské písničce:
Hoboes Praha
 • Cena poroty jako objev PORTY 68
Osadníci Strakonice

Porta 1969 Ústí nad Labem

 • Autorská soutěž:
 1. Vyhaslý oheň, Milan Šebesta
 2. Pojď už spát, Jiří Šosvald
 3. Zasněný cowboy, Jan Kněžínek
 1. White Stars (Praha)
 2. Bluegrass Hoppers (Ústí n. Labem)
 3. Strangers (Ústí n. Labem)
 1. Rivalové (Praha)
 2. Caravell Western (Trnava)
 3. Ontario (Ostrava)
 1. Minnesengři (České Budějovice)
 2. The Worried Men Skiffle Group (Vídeň)
 3. Perpetual Vagabonds (Praha)
 • Trampská píseň
 1. Scarabeus (Praha)
 2. Hoboes (Čechy)
 3. Červánek
 4. Stopa (Pardubice)
 5. Vavasatch (Brno)

Porta 1970 Ústí nad Labem

 • Autorská soutěž:
 1. Rumovej ďas, Kapitán Kid
 2. Vyhaslý oheň, Milan Šebesta
 3. Šťastnej tulák, Wabi Ryvola
 • Tradiční country:
 1. Smokey Mountain Rangers (Amsterodam)
 • Moderní country:
 1. Strangers (Ústí nad Labem)
 1. Spirituál kvintet (Praha)
 • Trampské kapely (rozhodovali diváci)
 1. Scarabeus (Praha)
 2. Hoboes (Čechy)
 3. Compardos (Žďár nad Sázavou)
 • MISS PORTA 70
Libuše Palová (Desperádi Karviná)
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Buffalos Domažlice, Caravell Westarn Trnava, Ontario Ostrava, Jindra Šťáhlavský (Strangers), Pavel Brümer (Bluegrass Hoppers), kontrab. Curkal (Golden Strings)
 • ZVLÁŠTNÍ CENY POROTY
Folk Singers Praha, Minnesengři České Budějovice, Worried Man Skiffle Group Vídeň, Bluegrass Hoppers Ústí nad Labem, Skywalkers Praha
 • CENY POROTY
Nothing Praha, Strummers Praha, Blizzard Praha, Truckers Praha

Porta 1971 Karviná

 • Autorská soutěž (Hostomice):
 1. Pane Bóže vod tý lásky zachraň nás, Miki Ryvola
 2. Tommy, Wabi Daněk
 3. Maděra, Kapitán Kid
 • Trampská píseň
 1. Plížák (Sokolov)
 2. Pacifik (Praha)
 3. Island (Ústí nad Labem)
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ ZA POZORUHODNÝ PĚVECKÝ VÝKON
Helena Maršálková (Pacifik)
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
C & K Praha, Taxmeni Praha, Sepie Praha, Berani České Budějovice, Tuláci Kuřim, Plavci Bochov, Atropa Della Dona Lovosice, Příboj Brno, Kapitán Kid (za píseň Žádám)

Porta 1972 Sokolov

 • Moderní trampská píseň
 1. Pacifik a Bizoni
 2. Termiti (skupina)a Plížák Sokolov
 3. Stopa (skupina)
 • TRADIČNÍ TRAMPSKÁ PÍSEŇ
 1. Bizoni Luby u Chebu (porta)
 2. neuděleno
 3. neuděleno
 • AUTORSKÁ SOUTĚŽ
 1. Šlajfka pro štěstí - Kapitán Kid (porta)
 2. Dál, dál, dál - Tony Linhart
 3. Šmír na trávě - Wabi Ryvola
 4. Poslední defilé - Wabi Ryvola
 • MIMOŘÁDNÉ UZNÁNÍ POROTY
Kantoři Hradec Králové, Plavci Bochov, Volupsije Jablonec nad Nisou, Pražští trubadúři Praha, Létavice, Kolovrátek, Milan Dvořák (Havrani), Jitka Vrbová (Sepie)

Porta 1973 Litomyšl

 • Trampské skupiny - Litomyšl
Folkové skupiny: Český Krumlov (Českokrumlovský folkový festival)
Country skupiny: Jablonec nad Nisou (Country festival)
Trampská autorská soutěž: Hostomice
 • TRADIČNÍ TRAMPSKÁ PÍSEŇ
 1. Příboj Brno (porta)
 2. Bizoni Luby u Chebu
 3. Kamarádi Rokycany
 • MODERNÍ TRAMPSKÁ PÍSEŇ
 1. Pacifik Praha (porta)
 2. Hoboes Praha
 3. Termiti Chotusice, Plížák Sokolov
 • TRAMPSKÁ AUTORSKÁ SOUTĚŽ
 1. Tony Linhart - Poraněný koleno, Velká vlaková loupež
 2. Wabi Ryvola - Šestačtyřicátej
 3. Josef Joe Jégr a Ladislav Staněk - Ontário
 • UZNÁNÍ POROTY
Verumka Kadaň, Poutníci Blansko, Arion Slovensko, Zubri Slovensko, Helena Maršálková (Pacifik), Zdeněk Musil (Poutníci), Jindřich Pitra (Hoboes), Stanislav Korál (Medvědi Praha)
 • FOLKOVÁ AUTORSKÁ SOUTĚŽ
 1. Wabi Ryvola - Strašná Barbora, Bejt starej chlap, Už táhnou stáda snobů, To ta holka nevěděla
 2. Jaroslav Pochmon - Vše plyne
 3. Lýdie Vatgerdiová a Jozef Špiegel - Zátišie s ovocom
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ POROTY
Milan Dvořák (Havrani)
 • FOLKOVÁ INTERPRETAČNÍ SOUTĚŽ
 1. Minnesengři České Budějovice (porta)
 2. Menší bratři Brno
 3. Blátokačky Praha
 • TRADIČNÍ COUNTRY
 1. Volupsije Jablonec nad Nisou (porta)
 2. Taxmeni Praha
 3. Průvan Praha
 • MODERNÍ COUNTRY
 1. Ohaři Praha
 2. Sepie Praha
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ POROTY
Falešní hráči Olomouc, Žebrácká opera Milevsko
 • AUTORSKÁ PORTA TEXTAŘŮ COUNTRY
Hledej dál! - Michal Bukovič

Porta 1974 Svitavy

 • TRADIČNÍ COUNTRY
 1. Taxmeni Praha (porta)
 2. Volupsije Jablonec nad Nisou (porta)
 3. Formani Praha (porta)
 • MODERNÍ COUNTRY
 1. neuděleno
 2. Sepie Praha (porta)
 3. Antares Brno (porta)
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ POROTY
Fialový expres Svitavy, Jaroslav Říha (Voraři Znojmo), Jiří Michálek
 • TRADIČNÍ TRAMPSKÁ PÍSEŇ
 1. neuděleno
 2. Ariana Praha (porta), Příboj Brno (porta)
 3. Kamarádi Rokycany (porta)
 • MODERNÍ TRAMPSKÁ PÍSEŇ
 1. Rosa Gottwaldov (porta)
 2. Toronto Praha (porta)
 3. Krakatit Ústí nad Labem (porta)
 • FOLK
 1. Skupina Bohdana Mikoláška (porta)
 2. Marsyas Praha (porta)
 3. Blátokačky Praha (porta)
 • ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY
Berani Praha
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Létavice Český Krumlov, Bakaláři České Budějovice, Los Gringos Praha, Kominíčci Uherské Hradiště
 • FOLKOVÁ AUTORSKÁ SOUTĚŽ
 1. Přátelství - Bohdan Mikolášek (porta)
 • TRAMPSKÁ AUTORSKÁ SOUTĚŽ
 1. Kamarád - Jan Nedvěd (porta)
 2. Rosa na kolejích - Wabi Daněk

Porta 1975 Třebíč

 • COUNTRY
 1. Formani Praha (porta)
 2. Hráči Brno (porta)
 3. Foucmouk Teplice (porta)
 • TRAMPSKÉ KAPELY
 1. Brontosauři Praha (porta)
 2. Verumka Kadaň (porta)
 3. Spirála Praha, Stopa Pardubice (porta)
 • FOLK
 1. Slzy Praha (porta)
 2. C studio Ústí nad Labem (porta)
 3. Orátoři Praha (porta)
 • TRAMPSKÁ AUTORSKÁ SOUTĚŽ
 1. Buď pro mě - Kapitán Kid (porta)
 2. Závrať - Jiří Sint Nekvapil
 3. Opiový vůz - Vojta Kiďák Tomáško
 • FOLKOVÁ AUTORSKÁ SOUTĚŽ
Sen o náměstí - Jarmila Matoušková a Zuzana Knížková (porta)

Porta 1976 Ústí nad Labem

 • PORTY
Brontosauři Praha, Krakatit Ústí nad Labem, Slzy Praha, Variace České Budějovice, Verumka Kadaň, Vodnáři Litvínov,Wyjou Praha
 • ZLATÉ PORTY (udělovaly se poprvé)
Jan Čapek-Krisťák, Kapitán Kid (a další?)
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Bobři České Budějovice, Orátoři Praha, Stopa Pardubice, Duha Mirošovice
 • UZNÁNÍ POROTY
Příboj Brno, Výlety Hradec Králové
 • AUTORSKÁ SOUTĚŽ
 1. neuděleno
 2. Kapitán Kid - Bublifuk, Ruty šuty
 3. Jarmila Koblicová - Co je to píseň, Josef Jakl - Balada o sněhové vločce

Porta 1977 Olomouc

 • PORTY
Brontosauři Praha, Pytlík Pepy Kadeřábka Praha, Slzy Praha, Variace České Budějovice, V modrém stínu Frýdštejn
 • ZLATÉ PORTY
Fešáci, Volupsije, Stopa, Kantoři, František a Jan Nedvědovi
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Bobři, Wyjou, Roháči, Country expres, Topas, Verumka, Zvonky
 • UZNÁNÍ POROTY
Vyprahlo, Dostavník, Sasanky, Duha, Nezmaři Sokolov, Vidouc, Vodáci

Porta 1978 Olomouc

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Bobři České Budějovice, Průdušky Teplice, Brontosauři Praha, Topas Pardubice, Nova Luby u Chebu, Piknik Karlovy Vary
 • AUTORSKÁ SOUTĚŽ
 1. Meditace - Ivo Viktorin a Karel Markytán
 2. Podzimní vítr - Jarda Škopek
 3. Jak se rodí den - Radovan Píša a Jan Slabý
 • CENA DIVÁKŮ
Brontosauři
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Duha, Falešní Hráči, Lokálka, Originál Banjo Band, Verumka
 • UZNÁNÍ POROTY
Grošáci, Máci, Roháči, Vodáci

Porta 1979 Olomouc

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Flek Gottwaldov, Lokálka Hradec Králové, Falešní hráči Olomouc, Bobři České Budějovice, Studio PF Česká Lípa, Topas Pardubice, Skupina bratří Ebenů Praha
 • MALÉ PORTY
Panenky České Budějovice, Duha Mirošovice, Heuréka Praha, Prozatím Praha, Gorgony Ústí nad Labem
 • ZELENÉ PORTY
Rackové, Entuziasté, Cop, Cestáři, Úsvit, Máci
 • ZLATÉ PORTY
Wabi Daněk, Miloslav Jakub Langer, Michal Jupp Konečný, Spirituál Kvintet
 • AUTORSKÉ PORTY
Šťastné dětství - Ivana Proschová
Motýlí křídla - Vojta Kiďák Tomáško
Krásy kamarád - Radovan Píša a Jan Slabý

Porta 1980 Sokolov

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Cop Plzeň, Heuréka Praha, Flek Gottwaldov, Smolaři Praha, Studio PF Česká Lípa, Ultramarin Plzeň, Zřídlo České Budějovice
 • MALÉ PORTY
Lousiana Praha, Máci Kladno, Newyjou Praha, Sasanky, Topas Pardubice
 • ZELENÉ PORTY
Habr, Ptáci, Tulačky
 • ZLATÉ PORTY
Pavel Bobek, Jaroslav Studený
 • AUTORSKÉ PORTY
Podzimní zpráva - Robert Vondráček
Všemu, co máš rád - Radovan Píša a Jan Slabý
Nádraží - Jiří Polák

Porta 1981 Plzeň

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Průdušky, Plíharmonie, Popelky, Hop Trop, Cop, Bratři Ebenové
 • MALÉ PORTY
Heuréka, Sebranka, Kanafas, Bluegrass Nova, Poutníci Brno
 • ZLATÉ PORTY
Milan Rambousek, Vojta Kiďák Tomáško, Příboj

Klub mladé tvorby

 • AUTORSKÉ PORTY
Ročník 47 - Wabi Daněk
Stýskání - Marek Eben
Jenom tak - Vojta Kiďák Tomáško
 • ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY
Dívce v mercedesu - Wabi Daněk

Porta 1982 Plzeň

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Poutníci Brno, Newyjou Praha, Nerez Praha, Bluesberry Praha, Č.p. 8 Karlovy Vary

Plíharmonie Olomouc

 • MALÉ PORTY
Chomouti, Nezmaři, P.A. Douši, Sem tam
 • ZELENÉ PORTY
2+10, Ženáči
 • ZLATÁ PORTA
Ing. Miroslav Černý
 • AUTORSKÉ PORTY
Cikánská balada - Ivo Jahelka
Fotky - Wabi Daněk
Přiznání - Lída Vondráková
Panenka - Robert Křesťan

Porta 1983 Plzeň

 • INTERPRETAČNÍ PORTY Nerez Praha
Bonsai Praha
Bluegrass Nova Loučná nad Desnou
Nezmaři České Budějovice
Poutníci Brno
Sem tam Týn nad Vltavou
 • AUTORSKÉ PORTY
Nevadí - Wabi Daněk
Motýlek - Jaroslav Ježek
Podobenství o náramcích - Robert Křesťan
Akordy - Karel Plíhal

Porta 1984 Plzeň

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Nezmaři České Budějovice, Sem tam Týn nad Vltavou, Bluegrass Nova Loučná nad Desnou, Bonsai Praha, Máci Praha, Janoušek - Vondrák Brno
 • AUTORSKÉ PORTY
Amazonka - Jaroslav Samson Lenk a Ladislav Huberťák Kučera
Postel - Karel Tampier
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Classic Newgrass Quartet Brno, Hlavolam Olomouc, HB Stop Břeclav
 • OSOBNOST PORTY 84
Jarek Nohavica

Porta 1985 Plzeň

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
E.F.S. Plzeň, Katalog Chlumec, Máci Praha, Ozvěna Brno, Povijan Svitavy
 • AUTORSKÉ PORTY
Kuchyňské rituál blues - Slávek Janoušek
Člověk je jak den - Ivan Huvar a Roman Venclovský
 • ZLATÁ PORTA
Poutníci
 • DIVÁCKÉ HLASOVÁNÍ
Skupina: Máci
Píseň: Kdo ví co bude pak - Jaroslav Samson Lenk
Osobnost Porty 85: Ivo Jahelka
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ POROTY
Točkolotoč Svitavy

Porta 1986 Plzeň

 • INTERPRETAČNÍ PORTY Barel Rock Brno
Ozvěna Brno, Točkolotoč Svitavy, Povijan Svitavy, Katalog Chlumec, Ucho Vyškov, Kos - Lysáček Gottwaldov
 • AUTORSKÉ PORTY
Co zbejvá - Miki Ryvola
Blues o hvězdě - Petr Rímský
Letiště - Vlasta Redl
Ptačí song - Ivan Huvar a Roman Venclovský
 • ZLATÉ PORTY
Josef Mlok Grim, Hop trop, Pavel Žalman Lohonka, Vladimír Merta, Jaroslav Daniel Navrátil, Václav Souček
 • DIVÁCKÉ HLASOVÁNÍ
Skupina: Ucho
Píseň: Nezralé maliny - Kapitán Kid
Osobnost Porty 86: Kapitán Kid
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Kliďánko Náchod, Bosá pointa Brno

Porta 1987 Plzeň

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Barel Rock Žďár nad Sázavou, Blanket Praha, Cop Plzeň, Fleret Vizovice, Kamelot Brno
 • AUTORSKÉ PORTY
Napsal jsem jméno své na zdi - Robert Křesťan
Jonatán - Jaroslav Samson Lenk, Ladislav Huberťák Kučera a Jaromír Šroub Vondra
 • DIVÁCKÉ HLASOVÁNÍ
Skupina: Barel Rock
Píseň: Napsal jsem jméno svý na zdi - Robert Křesťan
Osobnost Porty 87: Jaroslav Samson Lenk
 • ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ POROTY
Duo Potemník, Damijan, Hana Černohorská (HB Stop), Jiří Böhm (Bárka)

Porta 1988 Plzeň

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Někde jinde Gottwaldov, Folk-lór Olomouc, Duel Jablonec nad Nisou, Tyrkys Ostrava, Damijan Olomouc, Střepy Jihlava
 • AUTORSKÉ PORTY
Křídla a kopyta - Petr Rímský
Konvička - Jaroslav Matějů a Josef Štross
Bráchovi - Roman Horký
 • DIVÁCKÉ HLASOVÁNÍ
Skupiny:
 1. Klíč
 2. Cop
 3. Kamelot
Píseň: Jen tak dál - Vojta Kiďák Tomáško
Osobnost Porty 88: Kapitán Kid
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Jaromír Joo, Milivoj Hanslian (Blues Harp)

Porta 1989 Plzeň

 • TRAMPSKÁ PÍSEŇ
Pohoda Chrudim
 • FOLK
Povijan Svitavy
 • COUNTRY
Blues Harp Velké Němčice
 • DIVÁCKÁ PORTA
Piano Olomouc
 • DALŠÍ PORTY
Piano Olomouc, Duo Ťuk Žamberk, Mosty Brno
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Pojjazie Brno, Blanka Šurková (Notabene), Miluše Hrdličková (M+L)

Porta 1990 Plzeň

 • FOLK
Folktrio Liberec
 • TRAMPSKÁ PÍSEŇ
Roháči Loket nad Ohří
 • COUNTRY
Modrotisk Jablonec nad Nisou
 • AUTORSKÁ PORTA
Omnia vincit amor - J. Marian a P. Baštar
 • ZLATÁ PORTA
Roháči Loket nad Ohří

Interporta 1991 Ústí nad Labem Hlavní ceny

 • Hlavní trofej - Sekvoj Praha
 • Za přínos trampské písni a tvorbě - Strejdové Bukovany
 • Divácká porta - Náplava Ústí n L.
 • Miss Trampské Porty 91 - Sabina Obrová, F.T.Prim Brno

Porta 1991 Plzeň

 • FOLK
Jarmark Hodonín
 • TRAMPSKÁ PÍSEŇ
Pražce Praha
 • COUNTRY
Vabank Unit Praha
 • DALŠÍ PORTY
Eva Henychová Zlín
 • ZLATÉ PORTY
Jaroslav Hutka, Karel Kryl, Jarek Nohavica, Karel Plíhal, Jaroslav Ježek (in memoriam), Irena Silence Přibylová, Jiří Černý, Petr Benesch, Zdeněk Friedl
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Dekorace, Therne čhave, Trdlo, Kurzy šití, Sluníčko
 • ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ POROTY
Mirek Urbaník (Drops)

Trampská Porta 1992 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta - Sekvoj Praha
 • Autorská porta - Talizman Spišká Nová Ves
 • Divácká porta - Náplava Ústí n L.
 • Miss Trampské Porty 92 - Lenka Davidová (Prťa, F.T.Prim Brno)

Porta 1992 Olomouc

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Maskara Brno, Jen tak Liberec
 • AUTORSKÁ PORTA
Doma v pokoji - Pavel Lipták
 • ZLATÁ PORTA
Klíč Praha,

Trampská Porta 1993 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta - Náplava Ústí n L.
 • Autorská porta - Trepka Nejdek
 • Divácká porta - Ozvena Senica
 • Miss Trampské Porty 93 - Viera Šusteková (Drobek, Ozvena Senica)

Porta 1993 Brno

 • FOLK
Spolektiv České Budějovice
 • TRAMPSKÁ PÍSEŇ
F.T. Prim Brno
 • COUNTRY
Nová sekce Praha
 • PÍSNIČKÁŘI
Standa Kahuda České Budějovice
 • AUTORSKÁ PORTA
Píseň o spánku - Dan Holk a Jan Nedvěd ml.
 • ČESTNÁ UZNÁNÍ POROTY
Trdlo Pardubice, Minehava Praha, Madalen Bohuslavice, Jiří Mašek za píseň Host

Trampská Porta 1994 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta - Tramp evergreen band Brno
 • Autorská porta - Ozvena Senica
 • Divácká porta - Auris Praha
 • Miss Trampské Porty 94 - Marta Sládková (Pinďa, Rosa Litomysl)

Porta 1994 Svitavy

 • INTERPRETAČNÍ PORTY
Proč ne, Pink folk, Taburet, Náhoda
 • AUTORSKÁ PORTA
Schody - Jiří Mašek
 • MISS PORTA 94
Lída Kučerová (Svitavy)

Trampská Porta 1995 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta - Čtyřlístek Teplice
 • Autorská porta - Ozvena Senica
 • Divácká porta - Auris Praha
 • Miss Trampské Porty 95 - Soňa Kočandrlová (Fregata Plzeň)

Porta 1995 Plzeň

 • FOLK
Spolu od sebe Cheb
 • TRAMPSKÁ PÍSEŇ
Puška Family Praha
 • COUNTRY
Madalen Zábřeh, Freegrass Pardubice, M.O.C. Brno
 • CENA POROTY
Čhave Jilestar
 • UZNÁNÍ POROTY
Náhoda Praha, Starý mlejn Ostrava, Brzdaři Olomouc, Jaroslav Kužela (Žízeň), Karel Slavík (Bez not)

Trampská Porta 1996 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta - Auris Praha
 • Autorská porta - Duo Neférovka a J.Vohaňka
 • Divácká porta - Čtyřlístek
 • Porta klasiků - Monsun Brno
 • Miss Trampské Porty 96 - Radka Fišarová (Auris Praha)

Porta 1996 Plzeň

 • FOLK
Madalen Zábřeh
 • TRAMPSKÁ PÍSEŇ
Lístek Praha
 • COUNTRY
Reliéf Praha
 • PÍSNIČKÁŘI
Duo Pohled Havlíčkův Brod
 • AUTORSKÁ PORTA
Jehla - Ivo Cicvárek
 • OCENĚNÍ POROTY
Čhave Jilestar Bohumín, Grassband České Budějovice, Povodeň Uherské Hradiště, Trepka Nejdek

Trampská Porta 1997 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta za vlastní skladbu - Trní Boskovice
 • Interpretační porta za převzatou skladbu - Poupata Pardubice
 • Divácká porta - Lístek Praha
 • Miss Trampské Porty 97 - Andrea Neumannová - Poupata Pardubice

Porta 1997 Plzeň

 • Trampská kategorie
Švorc Kraslice
 • Folková kategorie
Trdlo Pardubice
 • Country a bluegrass
The Log Haná
 • Písničkáři a dua
Igor Chižňak
 • Ocenění poroty
Ta Jana z Velké Ohrady Mladí a neklidní
Víťa Zavadil - baskytarista skupiny Grassband

Trampská Porta 1998 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta - Načas Blatná
 • Autorská porta - Načas Blatná
 • Divácká porta - Podivín Praha
 • Miss Trampské Porty 98 Petra Švihálková - Přístav Brno

Porta 1998 Plzeň

 • Trampská kategorie
Trepka Chodov
 • Folková kategorie
Madam Česká Třebová, Mrakoplaš Praha
 • Country a bluegrass
Grátis
 • Uznání poroty
Kvítka - za perspektivní výkon
Kvokál - za vyspělý vokální projev
Qvetzalcoatl - za vynikající aranžmá
Ta Jana z Velké Ohrady - za přínos k vývoji žánru
Jindra Kejak - za píseň "Míšeň"
AJeTo - za píseň "Houpám"
Zvláštní pochvala poroty skupině Kejklíři, a to za to, že se nakonec přece jen sešli.

Trampská Porta 1999 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta - Magison Praha
 • Autorská porta - Jarabáci Praha
 • Divácká porta - Kvokál Praha
 • Miss Trampské Porty 99 Míla Kučerová - Ryby Brno

Porta 1999 Plzeň

 • Interpretační Porty
Dr. Rudolf Vomiště (Děčín), Grassband (Č. Budějovice), Jindra Kejak (Chomutov), Magison (Praha), Natalika (Brno), Rampa music (Šumperk)
 • Autorská Porta
neudělena
 • Ocenění poroty
J.Petr (V.I.S Petra Kuldy) - interpretační ocenění za flétny
Petr Pololáník - za původní tvorbu a interpretaci
Tomáš Kočko - autorské ocenění

Trampská Porta 2000 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta Magison
 • Autorská porta Kvokál s písní "Když svatí spinkaj"
 • Divácká porta Magison
 • Zvláštní ocenění
za přínos moderní trampské písni - Přístav
za mimořádný interpretační výkon - Natálie Velšmídová
 • Miss Trampské Porty 2000 Mirka Menšíková z Magisonu

Porta 2000 Plzeň

 • Interpretační Porty
Manon 15 Praha, Žofie Kabelková Jihlava, Přístav Brno, Faktor Ústí nad Labem, Kaluže Hostinné v Podkrkonoší
 • Autorská Porta
Kdo ví - Duo Easy
 • Ocenění poroty
Pavla Pašková (Messalina) za zpěv
Jakub Linhart (Jauvajs) za virtuózní hru na zobcovou flétnu
Tempo di vlak za interpretaci přispívající k rozvoji tradiční trampské písně
Jeroným Lešner
Petr Makula

Trampská Porta 2001 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta
Přístav, Na pár chvil
 • Autorská porta Jeroným Lešner - Zvukařská
 • Divácká porta Přístav
 • Zvláštní ocenění
Jeroným Lešner za instrumentální umění
Svítáni za vokální instrumentaci písně Chilli con carne
 • Miss Trampské Porty 2001 Marcela Andrlová - Na pár chvil

Porta 2001

 • Interpretační Porty
Jewelci (Znojmo), Přístav (Brno), P.R.D.I. (Praha), U - Style (Děčín)
 • Autorská Porta
Píseň "Podvečer" - TAH (Moravský Krumlov)
 • Ocenění poroty
Ryby (Brno), Jeroným Lešner (Řež), Petr Makula (Ostrava), Kajkery (Frýdek - Místek)

Trampská Porta 2002 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta
Vltavín - Liberec, Tempo di vlak - Ostrava
 • Autorská porta: Petr Pololáník za píseň Sandály
 • Divácká porta: Lístek - Praha
 • Miss Trampské Porty 2002 - Zdena Němcová - sourozenci Němcov
 • Porota rozdala dále dvě uznání:
za výborný vokální výkon obdržel jedno z nich zpěvák skupiny Country jam, druhé připadlo za instrumentální výkon slovenské kapele Lekra.

Porta 2002

 • Interpretační Porty
Douda band (Ostrava), Drive (Brno), Lucie Faltýnková (Brno), Strašlivá podívaná (Plzeň)
 • Autorská Porta
Nikdy jsem nevyhrál Portu - Roman Špilínek (Český Krumlov)
Rozbíjení džbánu - Jeroným Lešner (Řež u Prahy)
 • Zlaté porty k 35. výročí Porty
Miki Ryvola, Kapitán Kid, Mirek Vlasák za zásluhy o Portu (člen štábu Porta)

Trampská Porta 2003 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta: Bezefšeho (ČR), Hrdza (SR)
 • Autorská porta: Magda Brožková
 • Divácká porta Falešná Karta
 • Miss Trampské Porty 2003: Veronika Rabadová - Hrdza Prešov

Porta 2003 Jihlava

 • Interpretační Porty
Lístek Praha, Kajkery Frýdek-Místek, Kvinta Litvínov, Pod kloboukem Bossa Brno, Rovnátka Břeclav
 • Autorská Porta
Jarda Holan Praha za písničku Všechno ti dám
Ocenění Ing. Josefu Chylíkovi z Vyškova za písničku Něha
 • Ocenění poroty
Ocenění Sylvě Čekalové z Lístku za mistrovskou hru na Panovu flétnu
Ocenění za zpěv písničkářce Tereze Terčové

Trampská Porta 2004 Ústí nad Labem

 • Interpretační porta Přístav - Brno
 • Autorská porta Martina Trchová
 • Divácká porta Přístav - Brno
 • Miss Trampské Porty 2002 Martina Trchová

Porta 2004 Jihlava

 • Interpretační Porty
Bezefšeho, Bůhví, Giant Mountain's Band, Martina Trchová a Karolína Skalníková, Vltavín
 • Autorská Porta
Ajeto
 • Ocenění poroty
Alternativě za neobvyklou instrumentaci
Tereze Terčové za výrazný vokální projev

Trampská Porta 2005 Ústí nad Labem

 • Interpretační a divácká Porta: Divozel (Košice, SR)
 • Zpěvačce skupiny Lucii Šteučekové byl udělen i titul Miss Porta.
 • Interpretační a autorská Porta: MY3.AVI (Praha), vítězná píseň V kůži Oldřicha Nového.

Porta 2005 Jihlava Autorská porta: Koubová - Henel (za skladbu Nežárka) Interpretačních porty: Marien, My3.avi, Nestíháme, Koubová - Henel

Trampská Porta 2006 Ústi nad Labem

 • Interpretační Porty: Načas (Praha), Marien (Pardubice)
 • Autorská Porta: Jan Dospiva za píseň „Taťána a Oněgin“
 • Divácká Porta: Marien (Pardubice)
 • Miss Porta: Mirka Králová ze skupiny Toman a lesní panna

Porta 2006 Jihlava

 • AUTORSKÁ: Martin Rous
 • INTERPRETAČNÍ: Bodlo, Epy de Mye, BlueGate, Martin Rous
 • Zvláštní ocenění poroty:
"Showporta" - Panelákovi fotři
Osobitý projev - sólistka skupiny Divozel - Lucka Horňáková
Cena za novátorství v hudbě a trombon ve folk a country: Lukáš Moravec ze skupiny Do větru.

PORTA 2007

 • České finále Porty 2007 Jihlava
 • Postup do Mezinárodního finále Porty v Ústí nad Labem :
Epy de Mye, Martin Rous, Nestíháme, Bodlo, Quanti minoris
 • Postup do semifinále v Ústí nad Labem:
Berušky, duo Passage, Bob a Bobci, Hromosvod
 • Diváckou Portu získali:
Nestíháme, 4zdi, Bodlo
 • Mezinárodní finále Porty 2007 Ústi nad Labem
 • Interpretační porty:
Bob a Bobci (Hrob), Martin Rous (Praha), Epy de Mye (České Budějovice)
 • Divácká Porta:
Bob a Bobci (Hrob)
 • Ústecký stříbrňák (za přínos trampské písni)
Bob a Bobci (Hrob)
 • Autorská Porta
Blanka Prudilová - skupina Pupkáči (Lipník nad Bečvou)za píseň "Cyklistická"
Marie Havlová & Milan Krejsa (Duchcov)za píseň "Barvy kamenů"

PORTA 2008

 • České finále Porty 2008 Řevnice u Prahy
 • Mezinárodní finále Porty 2008 Ústi nad Labem

Doporučená diskografie

Gramofonové desky a CD

Literatura

Langer, M. J., Doležal I.(2001): Porta znamená brána ...i do nového století? Praha, Adonai s.r.o


Nový příspěvek


Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?Na-mobil.cz

Spřátelené weby

Přidat stránku k oblíbeným

Nejnovější v diskusi

Diskusní fórum »

TIP: Chcete zkrátit dlouho chvíli sobě nebo blízkému?
Klikněte na Puzzle-prodej.cz a vyberte si z 5000 motivů skladem!
TIP: Hračky a hry za dobré ceny?
Klikněte na Hračky obchod.cz a vyberte si z tisícovky hraček skladem!