Bradford

Kategorie: Nezařazeno (celkem: 23177 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

Příbuzná témataBradford

Bradford
Bradford
Statistické údaje
Rozloha: 366,42 km?
Počet obyvatel: 293 717
Hustota obydlení: 3 974 /km?
Zeměpisná šířka: 53° 47' s.š.
Zeměpisná délka: 1° 45' z.d.
Správa
Status: město (1897) a metropolitní distrikt
Správní instituce: Rada města Bradford
Bradford City Council
WWW stránky: http://www.bradford.gov.uk/
Metropolitní distrikt: City of Bradford
Metropolitní hrabství: West Yorkshire
Region: Yorkshire a Humber
Země: Anglie
Stát: Velká Británie
NUTS 3 UKE41
Ostatní
Ceremoniální hrabství: West Yorkshire
Tradiční hrabství: Yorkshire
Volební obvod
Parlament: Bradford North, Bradford South, Bradford West,
Parlament EU: Yorkshire a Humber
Anglie


Bradford je centrem metropolitního distriktu City of Bradford v hrabství West Yorkshire. Město má 293 717 obyvatel a celý distrikt 485 000 obyvatel. Spolu s předměstími se jedná o v pořadí 11. největší obvod Anglie.

Obsah

Historie

Název Bradford je odvozen od slovního spojení broad ford - široký brod poblíž Bradfordské katedrály kolem níž, v době před vpádem Normanů, vznikla osada. Brod vedl přes potok Bradford Beck.

Bradford byl dlouhou dobu centrem vlněného průmyslu oblasti Západního Riddingu. Byl jedním z měst jejichž rozvoj byl výrazně ovlivněn průmyslovou revolucí. Textilní průmysl ve městě existoval již v 13. století, ale světoznámým se stal až v 19. století. Vlna byla dovážena ve velkém množství především pro výrobu oděvů z česané příze, na kterou byl Bradford specializován. Přírodní bohatství Yorkshire – železná ruda, uhlí a voda byly využívány pro čištění a zpracování vlny a pro zásobování energií, kterou tato výroba potřebovala. Bradfordský pískovec byl používán na stavbu místních továren a velký počet obyvatel západního Yorksihre vytvářel zásobárnu pracovní síly.

Pro podporu textilní výroby vznikaly ve městě průmyslové továrny na výrobu textilních strojů a to vedlo k diverzifikaci průmyslových odvětví oblasti. V Bradfordu tak například existovala továrna na výrobu motorů Jowett Motor Company. K poklesu textilní výroby docházelo od 20. let 19. století. V poslední době dochází ve městě k oživení ekonomiky ale na rozdíl od minulosti na významu nabývají sektory moderní technologie, strojírenství, vzdělávací a finanční.

Největší továrnou doby rozvoje textilního průmyslu je Lister's Mill, která již není využívána pro textilní výrobu a její komín je viditelný z velké části Bradfordu. Další je Salt's Mill [1] velká továrna, která je v současnosti sídlem společností moderní technologie, obchodů moderního designu a galerie. Je centrem Saltaire, oblasti vymezené jako místa světového dědictví, vzdálené asi 5 km na sever od centra Bradfordu. V rámci Bradfordského distriktu se nachází i Thornton a Haworth, rodiště a bydliště spisovatelek sester Bronteových.

Již od doby před průmyslovou revolucí do města přicházeli imigranti což způsobilo, že v současnosti je obyvatelstvo Bradfordu multikulturální. To se odráží v různorodosti staveb. Na počátku 19. století byly stavěny nekonformní kaple a od počátku 20. století se objevují mešity. Různorodost obyvatel ale také občas vyústila v konflikty. V lednu 1989 byly veřejně spáleny výtisky knihy Satanské verše Salmana Rushdieho a muslimská komunita vedla kampaň proti vydávání této knihy ve Velké Británii. Další podobné nepokoje vypukly v červnu 2001 (Bradford Riot).

Bradford byl také jedním z kandidátů na ocenění Evropské město kultury roku 2008. I když nakonec zvítězil Liverpool, účast v této soutěži vyústila ve zvýšení sebedůvěry a podpory různých kulturních aktivit.

Geografie

Na rozdíl od jiných velkých měst není Bradford postaven v blízkosti větší řeky. Brod, po kterém město získalo jméno (Broad Ford), vedl přes potok nazývaný Bradford Beck. Tento potok pramení v Peninských vršcích na západ od města a vtékají do něho například další malé přítoky – Horton Beck, Westbrook, Bowling Beck a Eastbrook. V místě kde býval brod, nedaleko od Bradfordské katedrály, potok mění svůj tok na sever směřuje k řece Aire. Potok protéká většino města pod povrchem.

Pro údolí, ve kterém se nachází město, se používá pojmenování Bradfordale

Ekonomika a průmysl

Dominance Bradfordu v textilním průmyslu je již historií ale nízká úroveň mezd a podpora vzdělání vytváří ekonomické podmínky pro některá odvětví – finanční sektor (Yorkshire Building Society, Bradford & Bingley, Abbey/Grupo Santander, Provident Financial), maloobchod (Morrison's supermarkets, Grattan Mail Order), elektroniku (Pace Micro, Filtronic, NG Bailey) a zpracovatelský průmysl (Denso Marston, CIBA Chemicals).

Správa

Bradford byl vyčleněn jako municipální distrikt roku 1847 a zahrnoval obce Bradford, Horton a Manningham. Městem s právy hrabství se stalo po správní reformě roku 1888. Distrikt obdržel status města roku 1897. Roku 1882 byly do Bradfordu začleněny obce Bolton, Bowling, Heaton, Thornbury a Tyersall. Další expanze roku 1899 zahrnovala North Bierley, Eccleshill, Idle, Thornton, Tong a Wyke. Clayton byl připojen roku 1930.

Správní reforma z roku 1972 spojila město s distriktem Keighley, Baildonem, Bingley, Denholme,Cullingworthem, Ilkley, Shipley a Silsden, spolu s částí Queensbury and Shelf a částí Skipton Rural District. Jedním z důsledků těchto rozšíření je, že v radě distriktu neexistuje zřejmá převaha jedné politické strany.

Kultura

Muzea a galerie

National Media Museum
National Media Museum

V Bradfordu se nachází nejnavštěvovanější muzeum mimo Londýna – National Media Museum, které obsahuje 3 kina včetně jednoho obrovského se systémem IMAX. Hlavní Bradfordská galerie je umístěna v Cartwright Hall v Lister Parku.

Salt's Mill obsahuje největší sbírku uměleckých děl Davida Hockneye. Bradfordské průmyslové muzeum vystavuje památky průmyslové minulosti od textilií po motorová vozidla. Na použití barev v textilním průmyslu se soustřeďuje vzdělávací Bradford Colour Museum, které nemá svým zaměřením ve Velké Británii konkurenci.

Festivaly

V Bradfordu je každý rok pořádáno několik festivalů. V červu je to Bradfordský festival [2], v jehož rámci se koná Festival knihy a Bradford Mela [3], největší akce svého druhu mimo Asii. Ilkley Literature Festival [4], pořádaný v období září – říjen, je největší a nejprestižnějším festivalem na severu země. Ve městě se dále odehrává několik důležitých filmových akcí – Bradfordský filmový festival v březnu, Bitete Mango v září a Bradfordský festival animovaných filmů v listopadu.

Divadlo

V Bradfordu se nacházejí čtyři divadla – Alhambra, postavené roku 1914 pro impresária Franka Ladiera, později majetek Moss Empire, rekonstruováno roku 1986 a Studio, malé divadlo sídlící ve stejné budově. Obě divadla provozuje městská rada. Theatre in the Mill je malé divadlo v Bradfordské univerzitě, které uvádí studentská představení i představení hostujících profesionálních souborů. Divadlo Priestley je soukromé divadlo, které je vybaveno jednak středně velkým sálem a také malým studiem.

Hudba

St George's Hall je největším koncertním sálem v Bradfordu. Byla navržena společností Lockwood and Mawson a pochází z roku 1853. Častým hostem zde bývá Hallé Orchestra z Manchesteru a občas se zde konají i divadelní představení. Dalšími sály, kde se pořádají koncerty, jsou například Hudební centrum Tasmina Littleho nebo Bradfordská katedrála. Centrem jazzové hudby je Cellar Bar s jeho pravidelnými pátečními koncerty.

Tisk a rozhlas

Telegraph and Argus je večerník vydávaný ve městě od pondělí do soboty. Bradford byl první oblastí ve Velké Británii, kde vysílala od září roku 1975 místní soukromá rozhlasová stanice Pennine Radio. V současné době zde vysílají stanice Pulse of West Yorkshire a Pulse Classic Gold.

Architektura

Nejstarší budovou ve městě je Bradfordská katedrála, která byla po většinu času farním kostelem. Zachovalo se i několik středověkých staveb, z nichž nejznámější je Bolling Hall, která byla zachována jako muzeum.

Bradford se chlubí několika pozoruhodnými stavbami z Viktoriánského období – mj. továrnami, radnicí (která mezi sochami vládců země obsahuje i sochu Olivera Cromwella), burzou kde se obchodovalo s vlnou (nyní je zde knihkupectví) a rozsáhlým viktoriánským hřbitovem u Undercliffe. Nedaleko na východ od centra města se nachází Little Germany, okázalý viktoriánský obchodní obvod, jehož pojmenování je odvozeno od národnosti obchodníků, kteří zde v 19. století provozovali své obchody. Později byla část těchto obchodů přestavěna na kanceláře a byty.

Parky a zahrady

V oblasti Bradfordu se nachází 37 parků a zahrad. Lister Park s jezerem pro projížďky na loďkách a Mughalovými vodními zahradami byl zvolen nejlepším parkem Velké Británie roku 2006. V Peel Parku se každoročně koná Mela – oslava východní kultury. Nádherný Chellow Dene obsahuje dva viktoriánská jezera zasazená v pěkném lesíku. Na západ a sever od města se rozkládají pitoreskní rašeliniště – známé Ilkley Moor a slatiny v okolí Haworthu, známé pro své spojení se sestrami Bronteovými.

Náboženství

V Bradfordu a jeho okolí se nachází mnoho památek svázaných s náboženstvím, které jsou součástí národního bohatství. Existují zde sikhské a hinduistické chrámy, mešity, synagogy a mnoho křesťanských kostelů. Oblast se vyznačuje silnou tradicí podpory reformace, která se odráží v množství baptistických a metodistických kaplí. V Bradfordské katedrále byly nalezeny otesané kameny, zřejmě části kříže z dob Sasů. Ty signalizují, že zde bylo křesťanství ještě předtím, než svatý Paulinus přišel na sever Anglie v roce 627 aby konvertoval obyvatele Northumbrie. Svá kázání prováděl v Dewsbury a odsud byl Bradford poprvé evangelizován. Faráři z Bradfordu pak odváděli daně této farnosti.

Vzdělání

Bradfordská univerzita
Bradfordská univerzita

Na Bradfordská univerzitě studuje více než 10 000 studentů. Královskou chartu obdržela roku 1966, ale její historie sahá až do 60. let 17. století. Byla vždy zaměřená na technické a technologické obory. V současné době se zde vyučují obory technologie a management vědy, optika, farmacie, medicína, archeologie a moderní jazyky. Oddělení Mírových studií založené roku 1973, bylo po dlouhou dobu jediným podobně zaměřeným ústavem ve Velké Británii. University of Bradford School of Management, nacházející se poblíž Liste parku, je v současnosti na 65 místě [5] v pořadí obchodních škol na světě.

Na Bradford College studuje v současnosti asi 26 000 studentů. Vyvinula se z technické fakulty založené v 19. století. V současnosti nabízí širokou škálu vyššího odborného vzdělání a je přidruženou fakultou Leeds Metropolitan University. V průběhu své existence převzala Uměleckou školu, jejímž nejslavnějším absolventem byl David Hockney.

Bradfordské gymnázium bylo založeno roku 1548. Dívčí gymnázium v Bradfordu existuje od roku 1875. Je zaměřeno výhradně na výuku dívek s výjimkou předškolního oddělení. Další důležitou soukromou vzdělávací institucí je Woodhouse Grove School a sídlí v Aire Valey u Apperley Bridge. Beckfoot Grammer School je uznávaná jako jedna z pěti nejlepších škol Velké Británie. Škola také vlastní oficiální certifikát technologické fakulty.

Sport

Bradford se pyšní bohatou sportovní historií, speciálně v ragby, fotbalu a kriketu.

Bradford Bulls je jedním z nejúspěšnějších ragbyových týmů světa. Roku 2006 vyhrál světovou klubovou soutěž a sedmkrát se stal mistrem ragbyové ligy. Domovským stadiónem je Grattan Stadium na jihu města. Nejznámějšími fotbalovými kluby jsou Bradford City a Bradford Park Avenue.

Sportovní centrum Richarda Dunna se nachází naproti přes cestu poblíž Grattan Stadium. Sportovní haly univerzit jsou v určené době přístupné pro veřejnost.

Doprava

V minulosti byla poloha Bradfordu překážkou dopravního spojení města z okolím s výjimkou severního směru. V současnosti je však město spojeno s okolními částmi země velmi dobře.

Silniční doprava

Bradford byl poprvé napojen na rozvíjející se silniční síť budovanou v Yorkshire roku 1734, kdy byla spojnice měst Manchesteru a Leedsu přes Halifax a Bradford. V roce 1740 bylo vybudováno spojení Selby a Halifaxu, přes Leeds a Bradford. V současnosti se Bradford nachází na několika dálkových tazích – A650 vedoucí mezi Wakefieldem a Keighley, A647 směřující na Leeds, A658 vedoucí na Harrogate a A6030 směřující na Halifax. M606, odbočka dálnice M62 spojuje Bradford s dálniční síti země.

Autobusová a tramvajová doprava

Počátky tramvajové dopravy ve městě položila společnost Bradford Corporation, roku 1882. Zpočátku se jednalo o využití vozů tažených koňským spřežením, které byly roku 1883 nahrazeny tramvajemi s parním pohonem a ty byly vyměněny za vozy s elektrickým pohonem roku 1898.

20. června 1911 byla v Bradfordu zprovozněna první trolejbusová linka, která spojovala Listerdyke a Dudley Hill. Poslední trolejbusový spoj vyjel v Bradfordu, a v celé Velké Británii, 26. března 1972. Bradfordská trolejbusová asociace, původně zakoupila některé z těchto trolejbusů, ale později je prodala soukromým společnostem.

Nejdůležitějším autobusovým dopravcem je společnost First Bus, pobočka First Group. Některé linky vedoucí přes Manchester Road doprovází průvodce.

Vodní doprava

Bradfordský kanál byl asi 7 km dlouhá odbočka kanálu spojujícího Leeds a Liverpool vedoucí od Shipley. Byl plánován a vybudován jako část původního kanálu mezi oběma městy pro spojení Bradfordu s vápencovými doly v severním Yorkshire, oběma průmyslovými centry a pobřežím. Byl zprovozněn roku 1774, uzavřen roku 1866, znovu otevřen roku 1871 a nakonec roku 1922 uzavřen. V současné době existují plány, související s obnovou centra města, na jeho opětovné otevření .

Železniční doprava

Společnost Leeds and Bradford Railway otevřela první železniční stanici v dolní části Kirkgate 1. července 1864. Poskytovala spojení směrem na Leeds a odsud dále do jiných velkých měst včetně Londýna. Linka byla brzy převzata společností Midland Railway a stanice byla přestavěna roku 1850 a znovu v roce 1890. V současnosti se jedná o malé nádraží, pocházející z roku 1990 a jmenuje se Forster Square, i když se nachází nedaleko od místa kde stála původní stanice a zároveň nesousedí s Forster Square. Moderní elektrické soupravy dopravují cestující do Leedsu, Ilkey a Skiptonu. Spojení s londýnskou železniční stanicí Kings's Cross je zajišťováno čtyřikrát denně.

Železniční stanice na Drake Street otevřela společnost Lancashire and Yorkshire Railway 9. května 1850. Toto nádraží se nacházelo na lince mezi Manchesterem a Leedsem. Společnost Great Northern Railway zprovoznila třetí železniční stanici na Adolphus Street roku1854, ale byla příliš vzdálená od centra města a tyto dvě železniční společnosti se dohodly na výstavbě společné železniční stanice na Drake Street, která nahradila původní nádraží. Jednalo se o nádraží Bradford Exchange otevřené roku 1867 a původní stanice na Adolphus Street byla používána pro nákladní dopravu. Stanice Bradford Exchange byla rekonstruována roku 1880, a roku 1973 a od roku 1983 byla přejmenována na Bradford International a zároveň bylo v její blízkosti postaveno velké autobusové stanoviště. Stanice spojuje město s Leedsem, Manchesterem a Blakpoolem.

Letiště Leeds Bradford International
Letiště Leeds Bradford International

V období od roku 1870 postavila společnost Great Northern několik příměstských železničních tratí v okolí Bradfordu. Všechny ale byly v období 30 až 60 let 19. století uzavřeny.

Letecká doprava

Pro leteckou dopravu je využíváno Letiště Leeds Bradford International, nacházející se asi 10 km na sever od města. Toto letiště, tehdy známé jako Yeadon Aerodrome, bylo uvedeno do provozu roku 1931 ve spolupráci Bradfordu a Leedsu. V nedávné době zde byl zaznamenám výrazný nárůst pasažérů a v říjnu 2006 letiště poskytovalo služby pro spojení do více než 70 míst. V roku 2006 odbavilo letiště asi 3 milióny cestujících. Své sídlo zde má nízkonákladová letecká společnost Jet2.com.

Turistické atrakce

Nejznámější křesťanskou stavbou je Bradfordská katedrála, původně farní kostel Svatého Petra. Farnost ve městě se datuje od roku 1283 a kamenný kostel zde existoval od roku 1327. Bradfordská diecéze byla vytvořena z Riponské diecéze roku 1919 a od té doby se kostel stal její katedrálou. Další křesťanskou stavbou je Abundant Life Centre (dříve Abundant Life Churh) a patří evangelické církvi. Nachází se ve východní části města a ačkoli se jedná o moderní nevysokou budovu je pro svou polohu viditelný z větší části města.

Od 60. let 19. století se v Bradfordu rozrůstala muslimská komunita a také zde vznikaly mešity. Některé vznikly z původních kostelů nebo jiných budov ale několik z nich bylo postaveno speciálně jako mešity. V Bradfordu se nachází dva hinduistické chrámy – Hindu Cultural Society of Bradford na ulici Leeds Road a Hindu Temple & Community Centre na Thornton Lane. Sikhská komunita má několik svých center na Leeds Road. Další jsou například Ramgharia Gurdwara na Bolton Road a Guru Nanak Gurdwara na Wakefield Road. Židovská menšina byla významná početně v 19. století ale v současnosti se jedná o relativně malou skupinu. Z 19. století pochází reformní synagóga na Bowland Street.Nový příspěvek


Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?Na-mobil.cz

Spřátelené weby

Přidat stránku k oblíbeným

Nejnovější v diskusi

Diskusní fórum »

TIP: Chcete zkrátit dlouho chvíli sobě nebo blízkému?
Klikněte na Puzzle-prodej.cz a vyberte si z 5000 motivů skladem!
TIP: Hračky a hry za dobré ceny?
Klikněte na Hračky obchod.cz a vyberte si z tisícovky hraček skladem!