Birmingham

Kategorie: Nezařazeno (celkem: 23177 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

Příbuzná témataBirmingham

Birmingham
Birmingham
Statistické údaje
Rozloha: 267,77 km?
Počet obyvatel: 992 400 (2004)
Hustota obydlení: 3 706 /km?
Zeměpisná šířka: 52°28'59 s.š.
Zeměpisná délka: 1°53'37 z.d.
Správa
Status: metropolitní distrikt, město (1889)
Správní instituce: Birmingham City Council
WWW stránky: http://www.birmingham.gov.uk/
Metropolitní distrikt: Birmingham
Nemetropolitní hrabství: West Midlands
Region: West Midlands
Země: Anglie
Stát: Velká Británie
NUTS 3 UKG31
Ostatní
Ceremoniální hrabství: West Midlands
Tradiční hrabství: Warwickshire
Volební obvod
Parlament: Birmingham
Parlament EU: West Midlands
{{{Place}}}
Anglie


Birmingham je město a distrikt v metropolitním hrabství West Midlands. Je všeobecně považován za významem druhé město, po Londýnu, Velké Británie. Město získalo vážnost jako hnací síla Průmyslové revoluce ve Velké Británii. Tento fakt se odrazil v pojmenování města jako továrny světa nebo města tisíce řemesel.

Obsah

Historie

O Birminghamu existují písemné dokumenty už z období před 1 000 lety. Za tu dobu vyrostl z anglosaské zemědělské vesnice do velkého průmyslového a obchodního centra.

Okolí Birminghamu bylo osídleno v době vlády Římanů, kteří zde postavili tvrz a vedlo sem několik vojenských cest. Ve středověku zde existovala anglosaská vesnice. Poprvé byla písemně zaznamenána v pozemkové knize Domesday Book roku 1086, jako malá vesnička oceněná na 20 šilinků.

Ve 12. století bylo městu uděleno právo pořádat trh. Pro svou vhodnou polohu pro obchod se stal Birmingham brzy rušným obchodním městem.

Dostupnost zásob železné rudy a uhlí byla v 16. století základem pro vznik výroby železa v Birminghamu. V 17. století se město stalo známé výrobou malých zbraní. Městské dílny například zásobovaly zbraněmi Cromwelovo vojsko. Tato výroba se koncentrovala v oblasti zvané zbrojní čtvrť (Gun Quarter).

V průběhu Průmyslové revoluce vyrostl Birmingham ve významné průmyslové centrum. Na rozdíl od mnoha jiných anglických měst jako například Manchesteru, byla průmyslová výroba v Birminghamu soustředěna spíše v mnoha malých dílnách než ve velkých továrnách.

Od roku 1760 se ve městě a jeho okolí (Black Country) začala stavět rozsáhlá síť kanálů pro dopravu surovin a hotových výrobků. Tato soustava byla dokončena ve 20. letech 19. století. Železničním spojením bylo město spojeno s okolím od roku 1837 společností Grand Junction Railway a později London and Birmingham Railway. Obě společnosti otevřely roku 1854 společnou železniční stanici New Street Station. Brzy nato byla otevřena další stanice Snow Hill station společnosti Great Western Railway.

Ve Viktoriánské době počet obyvatel Birminghamu stoupal velmi prudce až na více než půl miliónů a město se stalo druhým největším městem Velké Británie. Z důvodu velkého množství průmyslových odvětví zastoupených ve městě bylo označováno městem tisíce řemesel. Význam Birminghamu vedl k tomu, že mu královna Viktorie udělila roku 1889 statut města. Roku 1900 postavilo město svou vlastní univerzitu University of Birmingham.

Během druhé světové války byl Birgmingham poškozen bombardováním. Následkem toho byla v 50. a 60. letech 20. století provedena rozsáhlá rekonstrukce centra města s vybudováním mnoha betonových kancelářských bloků a podchodů. Město tak dostalo přízvisko betonová džungle.

V posledních letech bylo centrum města významně renovováno a obnoveno. Byla vybudována nová náměstí, obnoveny staré ulice, budovy a odstraněny podchody. Obchodní centrum Bull Ring bylo rovněž rekonstruováno a v současné době se pyšní architektonicky unikátní budovou společnosti Selfridges.

Přeměnu města z původního průmyslového centra na středisko turismu a služeb nejlépe ilustruje to že v roce 1998 bylo hostitelem prvního summitu G8.

Geografie

Birmingham se nachází nedaleko na západ od zeměpisného centra Anglie na území dosahující výšky v rozmezí 150 až 200 m nad úrovní moře. Hlavní rozvodí ve směru sever – jih Velké Británie prochází městem. Rozvodí řek Severn a Trent probíhá v oblasti Birminghamu Perry Barr a Erdington.

Birmingham v poslední době zasáhlo i několik tornád, naposledy v roce 2005. Na jižním a západním okraji města se nachází pahorky Lickey Hills, Clent Hills a Walton Hill dosahující nadmořské výšky 315 m a je z nich dobrý výhled na Birmingham. Část centra města se nachází na vápencovém hřebeni. Nejvyšší místo města se nachází na ulici Broad Street.

Obyvatelstvo

Samotné město Birmingham má 992 400 obyvatel (průměrný počet v roce 2004). Město je součástí konurbace West Midlands (Birmingham, Wolverhampton, Solihull a města Black Country) s počtem obyvatel 2 284 093 (dle sčítání v roce 2001). V období po druhé světové válce se skladba obyvatelstva Birminghamu výrazně změnila rozsáhlou imigrací ze zemí Commonwealthu.

Město je etnicky a kulturně různorodé. Při sčítání lidu v roce 2001 bylo složení obyvatel následující – 70,4% běloši (včetně 3,2% Irů), 19,5% asiaté, 6,1% černoši, 0,5% Číňané a 3,5% smíšené nebo jiné etnikum.

Ekonomika a průmysl

Birmingham je významné průmyslové a stavební centrum. V průmyslovém odvětví je zaměstnáno více než 100 000 lidí a přispívá miliardami liber do národní ekonomiky. Více něž čtvrtina exportu Velké Británie pochází z oblasti Birminghamu.

Rozvoj výroby v Birminghamu urychlila především Průmyslová revoluce a do 20. století město podporovalo tradici soukromých řemeslníků pracujících ve svých nebo pronajatých dílnách, kteří tak působili po boku velkých továren. V době Průmyslové revoluce se rozvoj výroby soustřeďoval zejména do oblastí zbrojní čtvrti (Gun Quarter) a klenotnické čtvrti (Jewellery Quarter). Dílny vyrábějící kuličková pera, soustředěné v okolí klenotnické čtvrti, pomáhaly výrazným způsobem měnit psaní. Klenotnická čtvrť je dosud oblastí s největší koncentrací samostatných klenotnictví v Evropě a jedna třetina šperků vyrobených ve Velké Británii pochází odsud. Do roku 2003 byly mince vyráběny v birminghamské mincovně v této čtvrti. Jedná se o nejstarší nezávislou mincovnu na světě, která v současnosti vyrábí pamětní mince a medaile.

Společnosti sídlící ve městě vyrábějí mimo jiné motorová vozidla, náhradní díly a doplňky k nim, zbraně, elektrické nástroje, výrobky z plastu, potraviny, šperky a sklo. Mezi nejznámější společnosti působící v Birminghamu patří Ariel Motorcycles, Bakelite, Bird's Custard, Brylcreem, BSA, Cadbury-Shweppes, Chad Valley, Halfords, HP Sauce, Norton Motorcycles, Triumph Motorcycles, Typhoo Tea, Velocette Motorcycles a Valor.

Ve městě sídlí více než 500 advokátních společností a oblast města je druhá největší pojišťovací oblast v Evropě. V Birminghamu je pořádáno 42% kongresů Velké Británie. Dvě ze čtyř největších britských bank – Lloyds Bank (založena roku 1765) a Midland Bank(založena roku 1836, nyní HSBC Bank) - byly založeny v Birminghamu.

V posledních letech se ekonomika města transformovala do oblasti služeb, maloobchodu, turistiky a pořádání kongresů, které v současné době zaměstnávají velkou část obyvatel města a okolí. Birmingham každý rok navštíví milióny lidí a město bylo nazváno druhým nejlepším městem pro nákupy v Anglii po londýnském West Endu.

Správa města

Birmingham byl původně částí Warwickshire, ale poté co se na konci 19. a počátkem 20. století rozrostl, absorboval část Worcestershire a Staffordshire. Roku 1974 byl do města přičleněn Sutton Coldfield a Birmingham se stal částí metropolitního hrabství West Midlands.

Rada města Birmingham je největší orgán místní správy ve Velké Británii. Po reorganizaci jeho hranic v červnu 2004 má 120 radních, zastupujících 40 volebních obvodů s necelým miliónem obyvatel.

Pro parlamentní volby je Birminham rozdělen do 11 volebních obvodů. Město je také sídlem úřadu vlády regionu West Midlands.

Doprava

Vlivem polohy ve středu Anglie je Birmingham hlavním dopravním uzlem silniční, železniční a vodní dopravy.

Město spojují s okolními částmi země dálnice M5, M6, M40 a M42. Křižovatka číslo 6 (Gravelly Hill Interchange, nazývanýma také Spaghetti Junction) na dálnici M6 je jednou z nejznámějších birminghamských pozoruhodností a asi nejznámější silniční křižovatkou Velké Británie.

Městská hromadná doprava ve městě je zajišťovaná autobusy, příměstskými vlaky a tramvajemi (systém rychlodrážní tramvajeMidland Metro – mezi centrem Birminghamu a Wolverhamptonem). Autobusové linky číslo 11A a 11C, jsou nejdelšími městskými autobusovými linkami Evropy. Městská rada pro snížení dopravní zácpy a odklonění autobusové dopravy mimo centra města nechala postavit velké autobusové stanoviště poblíž obchodního centra Bull Ring.

Hlavní železniční stanicí města je Birmingham New Street. Zatímco toto nádraží slouží pro cestující, kteří z města cestují po železnici, stanice Birmingham International slouží pro cestující na letiště Letiště Birmingham International. Z tohoto letiště jsou odbavovány lety do mnoha evropských měst a několika destinací v Asii a Severní Ameriky. Dalšími významnými železničními stanicemi jsou Birmingham Snow Hill Station a Birmingham Moor Street.

Birmingham je také známý sítí kanálů. Původně tyto kanály sloužily pro průmyslovou dopravu ale v současné době jsou využívány pouze pro vyhlídkové plavby. Délka kanálů, z nichž je většina splavná, je asi 60 km. Někdy se uvádí, že město má větší síť kanálů než Benátky (41 km), ale toto srovnání není zcela korektní, protože se jedná o jiný systém kanálů v jiném prostředí (například kanály v Birminghamu jsou na rozdíl od těch v Benátkách umělé a mělčí).

Kultura a umění

Populární hudba

Birmingham má v oblasti hudby za poslední půlstoletí bohatou historii. 60. léta 20. století ve znamení blues a skupin Fortunes, Spencer Davis Group, Traffic, Move a Moody Blues. Město je také často označováno jako kolébka heavy metalu reprezentovaná skupinami Judas Priest a Black Sabbath. Robert Plant a John Bonham, zakládající členové Led Zeppelin, pocházejí z okolí Birminghamu. 70. léta znamenala nárůst zájmu o jiné styly populární hudby jako je reggae a ska a objevila nové idoly – skupinu UB40 a zpěvačku Joan Armatrading.

Populárním hudebním směrem je i jazz. Birminghamský mezinárodní jazzový festival je největším svého druhu ve Velké Británii.

Vážná hudba

Mezinárodně uznávaný Birminghamský symfonický orchestr má domovskou scénu v Symphony Hall, kde pořádá pravidelné koncerty. Birmingham je jedním z mála britských měst, které zachovalo institut městského varhaníka. Od roku 1834 tuto funkci zastávalo pouze 7 lidí. Pravidelné recitály jsou pořádány každý týden v městské radnici.

Stejného věhlasu jako symfonický orchestr dosáhl i Birminghamský královský balet. Součástí taneční kultury je i nejstarší taneční škola na světě – Elmhurst School for Dance.

Birminghamské hudební trienále bylo pořádáno od roku 1784 až do 1912 a bylo považováno za největší britskou událost svého druhu. Pro tento festival skládali hudbu takoví autoři jako Felix Mendelsson, Artur Sulivan nebo Antonín Dvořák.

Ve městě se nachází i další hudební sály – National Indoor Arena (NIA), CBSO Centre a sál Adriana Boulta v Birminghamské konzervatoři.

Divadla

V Birminghamu se nachází mnoho divadel. Čtyři největší profesionální divadla jsou Alexandra Theatre (Alex), Birmingham Repertory Theatre (Rep, Birmingham Hippodrome a Old Rep. Dalšími sály, které hostí divadelní představení jsou Mac a Drum Arts Centre.

Soubory divadel Fierce Festival a Birmingham Repertory Theatre pravidelně pořádají přehlídku místních a národních veseloher.

Literatura

Mezi spisovatele spojené s Birminghamem je možno zařadit Samuela Johnsona, J. R. R. Tolkiena, Arthura Conana Doyle, Louise MacNeice, Washingtona Irvinga, Davida Lodge, W. H. Audena, Roi Kwabena a Benjamina Zephaniaha.

Malířství

Birmingham se pyšní jednou z nejrozsáhlejších sbírek obrazů prerafaelistů umístěnou v Birmingham Museum & Art Gallery. Galerie Barber Institute of Fine Arts byla roku 2004 vyhlášená Good Britain Guide jako 'Galerie roku'. Další obrazárna Ikon Gallery na Broad Street je zaměřená na současné umění.

Mezi známé birminghamské umělce je možno zařadit Davida Coxe, Davida Bomberga a umělce z afro-karibskými kořeny Poguse Caesara, Keitha Pipera a Donalda Rodneye. Graffiti se ve městě objevilo v 80. letech 20. století a soutěže v tomto uměleckém oboru se zde konají každý rok.

Tisk

Birmingham podporuje dvoje místní noviny – Birmingham Post a Birmingham Evening Mail spolu s Sunday Mercury. Noviny vydává společnost Trinity Mirror, která vydává i Birmingham News, týdeník volně distribuovaný do domácností na předměstí. Podobně rada města vydává a zdarma distribuuje do domácností svůj zpravodaj Forward.

Film a televize

Electric Cinema na Station Street je nejstarším provozovaným kinem ve Velké Británii. Ve městě je pravidelně pořádán Birminghamský filmový festival. Star City v Birminghamu bývá označováno jako největší zábavní a filmový komplex Evropy.

Regionální sídlo BBC , BBC Birmingham, se nachází v kancelářském komplexu Mailbox v kongresové čtvrti. Ve městě vznikají mnohé televizní a rozhlasové programy, například nejdéle vysílaný seriál Archers. Birmingham byl mezi prvními oblastmi, které byly pokryty roku 1955 televizním signálem.

Mezi místní rádiové stanice patří BRMB, Galaxy, Heart FM, Kerrang! 105.2, New Style Radio 98.7FM ,Saga 105.7FM a BBC WM. Od roku 1952 také existuje rádiová stanice BHBN Hospital Radio vysílající pro 10 místních nemocnic.

Birmingham je také střediskem různých etnických médií – Voice, Sikh Times, Desi Xpress, Asian Today a Raj TV.

Známé osobnosti

Mezi známé osobnosti spojené s Birminghamem je možno zařadit – Josepha Chamberlaina, Nevilla Chamberlaina, J. R. R. Tolkiena, Tonyho Hancocka a Ozzyho Osbourna.

Věda a vzdělání

V Birminghamu sídlí tři univerzity – University of Birmingham, Aston University a University of Central England (UCE). Ve městě se také nacházejí dvě koleje – Newman College a Birmingham College of Food, Tourism and Creative Studies. Birminghamská konzervatoř a Birminghamská divadelní škola, obě v současnosti součást UCE, poskytují umělecké vzdělání na úrovni vysoké školy.

Rada města je největším místním úřadem zodpovědným přímo nebo nepřímo za 25 mateřských školek, 328 základních škol, 77 středních škol a 29 speciálních škol. Provozuje také místní knihovny, které navštěvuje 4 milióny čtenářů ročně a zajišťuje asi 4000 vzdělávacích kursů pro dospělé.

Menší část studentů navštěvuje soukromé školy z nichž nejznámější je King Edward's School.

Mezi vynálezy místních vědců a první uplatnění technických novinek v Birminhghamu patří – plynové osvětlení, obrněná vojenská vozidla, font Baskerville, dotazníkový průzkum, puding v prášku, pěnová pryž, magnetron (základní část radaru a mikrovlnné trouby), elektrolytické pokovování a první použití rentgenografie při operaci.

Významní objevitelé pracující v Birminghamu:

 • Matthew Boulton - majitel strojírenského společnosti Soho
 • sir Francis Galton – významný statistik
 • Alexander Parkes - vynálezce celuloidu, prvního syntetického materiálu
 • Joseph Priestley - významný chemik
 • James Watt – technik a vynálezce spojený s parním strojem
 • John Wright - vynálezce elektrolytického pokovování

Sport

Kriketový klub existoval v Birminghamu už od roku 1745. V současnosti ve městě sídlí Warwickshire County Cricket Club, který hraje na hřišti Edgbaston.

Mezinárodní atletické soutěže se konají na Alexander Stadium ve čtvrti Perry Barr, kde sídlí atletický klub Birchfield Harriers. National Indoor Arena (NIA) je velká atletická hala, kde se roku 2003 konalo Mistrovství světa v atletice v hale. Město bylo také v letech 1993 a 2003 hostitelem Mistrovství světa v badmintonu (konalo se také v NIA).

První tenisové utkání na světě bylo odehráno roku 1859 v Edgbastonu.

Ve městě sídlí dva z nejstarších fotbalových klubů – Aston Villa F.C. (založený roku 1874) a Birmingham City (založený roku 1875). Oba donedávna hrály v Premier League i když klub Birmingham City po sezóně 2005-2006 sestoupil do nižší soutěže. První profesionální fotbalová liga byla založena 22. března 1885 na schůzce v birminghamské čtvrti Aston konané pod patronací Williama McGregora, ředitele Aston Villa.

Ve městě se také nachází ragbyové, basketbalové, boxerské, skateboardové kluby a pořádají se zde závody chrtů.

Pozoruhodná místa

 • Aston Hall
 • Aston Villa F.C. - Villa Park
 • Barber Institute of Fine Arts
 • Birminghamské botanické zahrady
 • Birmingham Museum & Art Gallery
 • Birmingham Thinktank – přírodovědné muzeum
 • birminghamská radnice
 • Birmingham University
 • Blakesley Hall
 • Brindleyplace
 • Bullring
 • Birmingham City F.C. - Saint Andrews
 • Cadbury World
 • Cannon Hill Park
 • Centenary Square
 • Hlavní mešita
 • Chamberlain Square
 • Kongresová čtvrť
 • Zbrojní čtvrť
 • Klenotnická čtvrť
 • MAC
 • Mailbox
 • National Exhibition Centre (NEC)
 • National Indoor Arena (NIA)
 • National Sealife Centre
 • Sarehole Mill
 • Katedrála svatého Filipa
 • Star City
 • Sutton Park
 • Victoria Square
 • Warwickshire County Cricket Club - Edgbaston


Nový příspěvek


Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?Na-mobil.cz

Spřátelené weby

Přidat stránku k oblíbeným

Nejnovější v diskusi

Diskusní fórum »

TIP: Chcete zkrátit dlouho chvíli sobě nebo blízkému?
Klikněte na Puzzle-prodej.cz a vyberte si z 5000 motivů skladem!
TIP: Hračky a hry za dobré ceny?
Klikněte na Hračky obchod.cz a vyberte si z tisícovky hraček skladem!