Strojírenský průmysl ČR

Kategorie: Zeměpis (celkem: 504 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. října 2006
  • Zobrazeno: 20858×

Příbuzná témataStrojírenský průmysl ČR

STROJÍRENSKÝ PRŮMYSL V ČR

Strojírenský průmysl byl již před druhou světovou válkou nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím Československa. Už ve 30. letech minulého století patřilo Československo mezi 10 nejvýznamnějších strojírenských států na světě a toto postavení si zachovalo až do 80. let, přičemž každý z ostatních devíti států s větší strojírenskou výrobou měl i větší počet obyvatel.

Již při prvním nahlédnutí do mapy průmyslu České republiky je patrné, že jsou strojírenské závody rozptýleny po celé republice. Strojírenský průmysl má vedle průmyslu potravinářského a textilního největší územní rozptyl výrobních jednotek.

Strojírenství zahrnuje velké množství oborů v různě velkých závodech. Výrobně navazují nejen na hutní základnu, ale i vzájemně je mezi nimi často velká propojenost.

Všechna velká strojírenská střediska leží na dopravních tepnách, která umožňují přemísťování materiálů, výrobků a dojíždění lidí do zaměstnání.

Strojírenské obory, které mají úzkou návaznost na jiná průmyslová odvětví, jsou umístěny v jejích blízkosti – textilní, dopravní a chemické strojírenství. V období po druhé světové válce se zakládaly nové strojírenské závody (většinou elektrotechnické) tam, kde byl nedostatek pracovních příležitostí. Strojírenský průmysl tu byl činitelem sociálním, poskytoval možnosti k vyrovnání životní úrovně obyvatelstva v neprůmyslových nebo jen málo či jednostranně vyvinutých průmyslových oblastech (spotřební průmysl). Proto také určité obory investičního strojírenství, tj. závody vybavující stroji některé jiné průmyslové závody, nacházíme většinou v místech, kde je toto spotřební odvětví rozvinuto: potravinářské strojírenství je u potravinářských závodů, dopravní strojírenství v dopravních střediscích atd.

U mnoha strojírenských výrob se uplatňuje dlouhá výrobní tradice. Strojírenský průmysl neznehodnocuje životní prostředí a navíc svými výrobky může dokonce přispět k řešení problémů týkajících se životního prostředí.

Strojírenský průmysl jako nejsilnější odvětví našeho průmyslu s největším počtem pracovníků výrazně ovlivňuje hospodářský význam oblasti.

Strojírenská výroba je v České republice nejvíce soustředěna ve středních Čechách a v Praze, v Brně a okolí, v oblasti Ostravy a na střední Moravě mezi Přerovem, Olomoucí, Vsetínem a Zlínem. K dalším střediskům strojírenství patří Mladá Boleslav, Plzeň a okolí, Pardubice, Hradec Králové a v severních Čechách Liberec a Jablonec nad Nisou.

Největší podíl na celkové strojírenské výrobě mají obory:
• dopravní strojírenství
• výroba strojů a zařízení pro průmysl
• elektrotechnika a elektronika (mnoho podniků z důvodů nekonkurenceschopnosti zaniká, avšak další vznikají, například v Plzni a v Hranicích na Moravě).

Těžké strojírenství zajišťuje výrobu základních výrobních prostředků pro vlastní potřebu strojírenství a ostatní odvětví a obory a je rozhodujícím odvětvím strojírenského průmyslu. Těžké strojírenství je výrazně zastoupeno v blízkosti hutí. Závody těžkého strojírenství najdeme na Ostravsku (Vítkovice, Nová huť, Třinecké železárny), v Praze (ČKD Praha), Plzni (Škoda), Hradci Králové (ČKD), Opavě (Ostroj) a Přerově (PSP). Zařízení pro elektrárny se vyrábí v První brněnské strojírně a v Blansku (ČKD).

Největšími výrobci strojů pro chemický průmysl jsou strojírny v Brně (KPS) a Děčíně (Ferox).

Gumárenské stroje se vyrábějí v Komárově u Hořovic (Buzuluk) a v Chodově u Karlových Var (Chodos).

Stroje pro potravinářský průmysl vyrábějí v Hradci Králové (konzervárny, sladovny, pivovary, lihovary aj.), v Pardubicích ( Prokop – mlýnské stroje) a v Kolíně (Frigera – chladicí zařízení).

Sklářské strojírny jsou v Turnově (Sklostroj). Strojírny pro průmysl celulózy a papíru jsou v Litovli (Papcel).

Textilní strojírenství je převážně soustředěno do oblastí textilní výroby, při níž zpravidla vzniklo. Významným střediskem textilního strojírenství je Liberecko (SVV Elitex Liberec, Elitex Chrastava – výroba strojů a zařízení pro tkalcovny, pletárny a textilní tiskárny) a Třebíč. Šicí stroje se vyrábí v Brně (Zetina) a Boskovicích (Minerva).

Obuvnické stroje a zařízení se vyrábějí především v centru obuvnického průmyslu – Zlíně (Remont). Koželužské stroje se vyrábí v Krnově (Strojosvit).

Stroje a zařízení pro polygrafický a rozmnožovací průmysl pocházejí z Adamova (Adast) a Dobrušky (Grafitec).

Důležitým oborem strojírenství je výroba obráběcích a tvářecích strojů, které užívají další strojírenské závody ve výrobě – soustruhy, frézky, brusky, lisy apod. Velké závody tohoto oboru jsou ve Zlíně (ZPS), Plzni (Škoda – těžké obráběcí stroje), Sezimově Ústí (Kovosvit) Kuřimi (Tos).

Tvářecí stroje jako hydraulické lisy, buchary apod. se vyrábějí hlavně v Brně (Šmeral) a ve Žďáru nad Sázavou (Žďas).

Výroba čerpacích zařízení je soustředěna do několika závodů s tradiční výrobou na střední Moravě v Olomouci a okolí, Olomouc – Lutín a Hranice na Moravě. Pro čerpací zařízení je důležitá výroba armatur a potrubí (Severočeská armaturka v Ústí nad Labem a Jihomoravská armaturka v Hodoníně).

Hlavním výrobcem vzduchotechniky jsou závody v Milevsku (ZVVZ).

Ve starých strojírenských střediscích doplňují závody silnoproudé elektrotechniky základní obory těžkého strojírenství v Praze (Elektropřístroj, Závody elektrotechnických zařízení) a v Plzni (Škoda). Na střední Moravě se rozvíjí elektrotechnická výroba ve Vsetíně (TES) a v Mohelnici (MEZ).

K silnoproudé elektronice se počítá také výroba kabelů a vodičů, která je soustředěna v Kladně (Kablo).

Slaboproudá elektrotechnika je odvětví poměrně mladé se závody rozptýlenými po celé republice. Drobná a jemná práce v čistém prostředí, s většími nároky na práci než na množství materiálu poskytuje zaměstnání především ženám. Největší zaměstnanost je v několika závodech Tesla v Praze (Hloubětín, Karlín, Vršovice, Holešovice). Televizory se vyrábí v Rožnově pod Radhoštěm (Tesla Television), zabezpečovací zařízení v Lanškrouně (Tesla), rozvaděče v Kolíně (Tesla), radary v Pardubicích (Tesla) a speciální lékařské přístroje ve Valašském Meziříčí (Tesla).

Do přesného strojírenství patří výroba průmyslové automatizace a měřících přístrojů (Metra Blansko, Regula Praha, ZPA Trutnov, ZPA Brno, Somet Teplice), samočinných počítačů, strojů na zpracování informací, fotopřístrojů (Meopta Přerov), kinopřístrojů, hodinek (Chronotechna Šternberk), zbraní (Zbrojovka Brno, Česká Zbrojovka Uherský Brod) a kancelářských strojů. Přístroje zdravotnické techniky se vyrábí v Praze (Chirana).

Dlouhou tradici má v České republice dopravní strojírenství. Elektrické lokomotivy se vyrábí v Plzni (Škoda), motorové v Praze (ČKD) a vagóny ve Studénce a v Ostravě (ČKD Vagónka).
Na výrobě automobilů se podílejí svými výrobky desítky závodů. Naše největší automobilka je v Mladé Boleslavi (Škoda Auto). Osobní auta se montují i ve Vrchlabí a Kvasinách (Škoda). Nákladní automobily se vyrábí v Kopřivnici (Tatra), Liberci a Mnichově Hradišti (Škoda Liaz) a Praze (Daewoo Avia). Autobusy se montují ve Vysokém Mýtě (Karosa), tramvaje a metro v Praze (Škoda), Trolejbusy v Ostrově nad Ohří (Škoda), motocykly v Divišově (Jawa), letadla v Praze (Aero Letňany), Vodochodech (Aero) a Kunovicích (Let). Velké loděnice jsou v Praze, Mělníku a Děčíně (České loděnice). Výroba traktorů je soustředěná v Brně (Zetor), dopravní vozíky v Děčíně (Desta).

Zemědělské mechanizační prostředky dodávají závody v Pelhřimově a Prostějově(Agrostroj) a Opavě (Ostroj). Pro zemědělství vyrábějí některá zařízení i další strojírenské závody, jako senážní věže ve Vítkovicích, hydraulické nakladače v Humpolci (HSH) a další.

Stavební strojírenství zajišťuje nejen výrobu stavebních strojů, ale též dopravních zařízení pro přemísťování objemných a těžkých stavebních materiálů (Transporta Chrudim). Závody v Novém Městě nad Metují (Stavostroj) se specializují výhradně na stavební a silniční stroje.

Spotřební strojírenství je rozptýleno po celém území republiky. Elektrické spotřebiče se vyrábí v Hlinsku (ETA), pračky ve Fulneku (Romo), elektrické a plynové sporáky v Mariánském údolí u Olomouce (Mora).| 22. února 2008
lkgnfjkevmbhxfvrnesbgliudsgf ) jh
Re:
Tvá mamča | 07. prosince 2010
ÁÁno etě něco vtipného nám povíš ???
| 22. února 2008
TomášMarný | 17. března 2008
Tomáš marný
smrdi ti prdel
čurák | 09. prosince 2009
máš malí pero :d a čumíš jak hovno diš leze z prdele
di do piče
piča | 09. března 2010
nechapu vas, ty komenty xD
Anonym | 12. března 2010
Ty vořežhovno!
Re:
anonym | 12. března 2010
to čumíš na mě
Re:
Anonym | 12. března 2010
Ty hovne!
anonym | 12. března 2010
ty smi drk do piva
Re:
Anonym | 12. března 2010
Ty si mi vylil panáka woe
anonym | 12. března 2010
né to ty smi vylil panáka
Re:
Anonym | 12. března 2010
Ale až potom co si mi ro vylil ty!!!
xD
xD | 14. ledna 2011
to je dobry vide to cumis na me
xD
xD | 14. ledna 2011
povidam to cumis na mne
xD
xD | 14. ledna 2011
co tady na ty strance delam zemak xDDDDDDDDDD
xD
xD | 14. ledna 2011
vsichni ste hovni vy hovni
Candulina | 14. ledna 2011
Buzeeraanttiii !!!! Meehadejte se nebojo chcipam z vaas =D =D =D =D
kokosy na sněhu | 14. ledna 2011
=DD twl píšu zemak a tady takyy mamrdii chcipam =DD
sad
ssd | 27. ledna 2011
DEVGyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
Nahlička VoŁe | 27. ledna 2011
Vy malý buzeranti.. s váma bych si neutřel ani prdel protože smrdíte víc jak hovno vy chudáci zajebaní... váš tata je žid a mama nacistka!
tvujtatazid | 27. ledna 2011
Vy zmrdi!!... chípněte na rakovinu pindíku vy čuráci
Re:
| 23. března 2016
kundo
| 27. ledna 2011
Chcípni na kokota v hubě a křive chcaní!!
Nikol Nahlikova | 27. ledna 2011
LALALALALALA
Ondra Obrusník | 27. ledna 2011
Hey ty mamrde neber moje meno do huby!! NahŁička je jedinečná!!:D
wg | 27. ledna 2011
Nahlička vole :D už nejste moje pusinQy :D :P
Re:
nidko :D | 27. ledna 2011
:D :D :D :D :D
NahŁička VoŁe | 27. ledna 2011
Jak to?:( Já chci být tvoje pusinQa!!:*:P
Bařenka | 27. ledna 2011
Nikolí? :D jako jako JSME :D
| 27. ledna 2011
tvuj tata je zid a picha tranvestiti do dupy !!
| 27. ledna 2011
hej ticho! :D Holuška se bude zlobit :D
Bařenka | 27. ledna 2011
héj děcka tohle je konverzace 8.B :P:D
Domína. | 27. ledna 2011
no děcka.. tak vy máte dost:):D
Bařenka | 27. ledna 2011
kuvá pište tu něco! :D
NahŁička VoŁe | 27. ledna 2011
Ta je mi někde :P:D Straki a tvůj tata kouří ptáky v pekle!!
vyŁiž kunĐu | 27. ledna 2011
Všichni ste chudaci zajebaní... mate malé péra ... všichni picháte svoji mamu ... nevíte to ještě ale tvůj tat vám krade dorbné z peněženky!!
Domína | 27. ledna 2011
ty vyliž kudno!:D kdybych tam nějake ty drobáky měla:):DDD
Domína. | 27. ledna 2011
nahlička a tvoje mama líže píče v nebi:D:P:DDDD
NahŁicaeŁesba | 27. ledna 2011
Nahlica tvoje mama šlape na lašaku
NahŁička VoŁe | 27. ledna 2011
Vysvětlení proč sem taka socka..:((:D Ne že jenom kouří ptaky v pekle! Ame mrdá děvy v lacinem motelu!!
Straki-Agent 008 | 27. ledna 2011
Můj tatíne je už prostě takovy no nedělej si z něho srandu nemůže za to že mi krate drobaky nechej ho bych nebo se rozbrečím!!!!!:(((( Si zlá!!
NahlicaJePička | 27. ledna 2011
Nahlica tvoje mam je nacistka chtela te hodit ze skaly kdyz ses narodila poslalal te do decaku ty jedna devka slapes chodniky na alsaku... shnijes pekle a mojeho tatu neber do huby nebo te utopim v hovnech ty zidovko
Straki je teplej | 27. ledna 2011
Strakanico..Ja necham tvojeho tátu a ty necháš mojí mámu! Moje máma za nic nemůže..
nahlica je pica | 27. ledna 2011
nahlica ty lesbo jedna vyhulena tvoje hlava se ohriva v pici jine lesby
NahŁička VoŁe | 27. ledna 2011
Sis posral!!
straki je chudak | 27. ledna 2011
čus
Domína. | 27. ledna 2011
mám z vás dost!:D.. tvl!:D hnupové!!!:D
cus dobra hlaska | 27. ledna 2011
zavri hubu
Domína. | 27. ledna 2011
jo zavři hubu čusu!:D:PP:///
straki je hovo | 27. ledna 2011
Hahaha ste lamy xDD
vy to kazite
chytam rehaca | 21. listopadu 2012
vy picusi vy to tomu kdo to udelal kazite vy hovni)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))).......
Re: vy to kazite
ma pravdu | 21. listopadu 2012
hahahahahah
| 08. dubna 2013
čau Kájo!!!
není | 08. dubna 2013
čuste lamy
čau Mííšo!!
ten kdo to přečte,smrdí..:DDD | 08. dubna 2013
ej..:D to je nudex..:D
čau Kájo!!!
není | 08. dubna 2013
Kajo,,jojo je nuda jako neco :DD Pis neco o strojirenstvi at mame 1 :D
smrdíš
ten kdo to čte,je debil..:D | 08. dubna 2013
ej čuus..bus..:D twl co budem dělat..:D to je unex jak cip..:D ej čum nan í jak se směje nenapadně..:D
čau Kájo!!!
není | 08. dubna 2013
.......radsi nic :D
čau Kájo!!!
není | 08. dubna 2013
NUDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA zvoní až za 10 minut -_- :////
čau Kájo!!!
není | 08. dubna 2013
Achjo :D :D :D
čau Kájo!!!
není | 08. dubna 2013
čau Kájooo !
čau Kájo!!!
není | 08. dubna 2013
:P:O
čau Kájo!!!
není | 08. dubna 2013
hledej něco a nečti si to tu !!! :D
| 08. dubna 2013
hledam!..:D ty pičoviny nejde nečist.:DD a jo už jen 5 mimn..:DD :ppp deme zvobííí bzude..:D čustde buztnici.:DD
uzdichcal | 26. března 2014
jaj :DDDDDDD
vyletí hovno
prd | 28. ledna 2015
ahoj idioti jak se máte viděl jsem že máte pěkně připosraný stránky cus a pripravte se na demolici vašich stránek. to je vtip(prdel)
příspěvek od prdele
| 28. ledna 2015
hovno, perdehujáguzš,.ry\ikixdikujedáijkb
| 15. listopadu 2015
Ahoj
Nový příspěvek


Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?Na-mobil.cz

Spřátelené weby

Přidat stránku k oblíbeným

Nejnovější v diskusi

Diskusní fórum »

TIP: Chcete zkrátit dlouho chvíli sobě nebo blízkému?
Klikněte na Puzzle-prodej.cz a vyberte si z 5000 motivů skladem!
TIP: Hračky a hry za dobré ceny?
Klikněte na Hračky obchod.cz a vyberte si z tisícovky hraček skladem!