Botswana

Kategorie: Nezařazeno (celkem: 23170 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

Příbuzná témataBotswana

Botswanská republika
Repaboliki ya Botswana
Republic of Botswana
vlajka

znak
Hymna: Fatshe leno la rona
geografie

Hlavní město: Gaborone
Rozloha: 600 370 km? (44. na světě)
z toho 2,5 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Tsodilo Hills (1489 m n. m.)
Časové pásmo: +2
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 1 640 115 (144. na světě, 2005)
Hustota zalidnění: 2 ob. / km? (223. na světě)
Jazyk: sečwana, angličtina
Náboženství: lidová náboženství 50 %, křesťanství 50 %
státní útvar
Státní zřízení: republika
Vznik: 30. září 1966 (nezávislost na Velké Británii)
Prezident: Festus Mogae
Viceprezident: Seretse Khama Ian Khama
Měna: Botswanská pula (BWP)
mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 072 BWA BW
MPZ: RB
Telefonní předvolba: +267
Národní TLD: .bw
Mapa Botswana
Mapa Botswana

Botswana je vnitrozemský stát na jihu Afriky sousedící s Jihoafrickou republikou na jihu, Namíbií na západě, Zambií na severu a Zimbabwe na severovýchodě. Hranice Botswany, Namibie, Zimbabwe a Zambie se stýkají téměř v jednom bodě.

Obsah

Dějiny

Na území dnešní Botswany žili přes příchodem prvních Evropanů pastevecké kmeny. V 19. století docházelo k mezikmenovým násilnostem a výbojům Burů z Transvaalu. Khama III., vládce největšího botswanského kmene Tswana, proto požádal o pomoc Velkou Británii, která 31. března 1885 v zemi zřídila protektorát.

Bečuánsko, jak zněl původní název Botswany, získalo nezávislost v roce 1966. Botswana byla předtím jednou z nejchudších částí britského panství. Zásadní zlom v dějinách Botswany přišel již po roce jejího samostatného vývoje, když byla v zemi objevena naleziště diamantů. Mezi lety 1975 až 1990 rostlo její hospodářství nejrychleji na celém světě.

Politika

V zemi je zaručena svoboda projevu, funguje zde reálná politická opozice. Od získání samostatnosti v Botswaně vládne jediná stana: Botswanská demokratická strana. BDS opakovaně zvítězila v demokratických volbách, ve kterých kandidovaly i jiné strany. Hlavními příčinami úspěšnosti BDS jsou její zásluhy o vznik samostatné Botswany, zásluhy všech tří prezidentů vzešlých z jejích řad (Seretse Khama, Quett Ketumile Masire, Festus Mogae) a dostatečný růstový potenciál ztělesněný ve vzdělaných členech strany.

V roce 1999 získala BDS 54,2 % hlasů, což je o celých 21% méně než v roce 1979. Naopak mírně posilují opoziční strany, hlavně Botswanská národní fronta, která je vůdčím prvkem politické opozice již od zrodu samostatného státu, a Botswanská kongresová strana, jenž do volebních bojů zasáhla až v předposledních volbách v roce 1999, kdy získala 11,3 % hlasů. V posledních volbách v říjnu 2004 zvítězila BDS (51,7%) před BNF (26,1%) a BKS (16,6%).

Hlavní voličská opora BDS se nachází na venkově, opoziční strany, především BNF, se naopak těší přízni zejména u městského obyvatelstva. Slabost botswanské opozice je z velké části důsledek její značné roztříštěnosti. I když se před volbami podařilo ustavit koalici BNF a dvou menších stran, atomizace opozičních stran i nadále pokračuje, což je možno doložit na příkladu Nové demokratické strany, která se nedávno oddělila od BNF.

Kromě Národního shromáždění má Botswana i druhou složku zákonodárné moci - na etnickém zastoupení založený Sněm náčelníků. Tento patnáctičlenný útvar sestává z osmi náčelníků tswanských kmenů, čtyř zástupců menšinových kmenů a tří členů volených samotným sněmem. Dané složení nevyhovuje menšinovým kmenům. Například zástupci kmene Bangwaketse odešli z BDS, když se jim nepodařilo prosadit svého etnického příslušníka do Sněmu náčelníků. Sněm náčelníků však zásluhou dřívějších opatření BDS a Seretse Khamy nehraje zásadnější roli. Kromě jistého vlivu na tvorbu legislativy týkající se kmenových záležitostí a zvykového práva plní tento orgán výlučně poradní funkci a svojí symbolickou povahou se blíží britské Sněmovně lordů.

Správní rozdělení

Území Botswany je rozděleno do devíti distriktů:

Správní členění Botswany
Správní členění Botswany
  1. Střední
  2. Chobe
  3. Ghanzi
  4. Kgalagadi
  5. Kgatleng
  6. Kweneng
  7. Ngamiland
  8. Severovýchodní
  9. Jihovýchodní
  10. Jižní

V roce 2001 se distrikty Chobe and Ngamiland spojily v dnešní Severozápadní distrikt.

Zeměpis

Družicový snímek území Botswany
Družicový snímek území Botswany

Území Botswany je převážně rovinaté s několika náhorními plošinami. Na jihozápadě se rozprostírá poušť Kalahari. V severozápadní části je rozlehlá delta řeky Okavango, která se po období dešťů mění v rozsáhlé mokřady. Mezi významnější toky patří Limpopo, Shashe a Linyanti.

Nejvyšším bodem je Tsodilo (1489 m. n. m.).

Hospodářství

Mezi lety 1975 až 1990 rostlo hospodářství Botswany hlavně díky těžbě diamantů nejrychleji na celém světě. Političtí představitelé již od počátku podporovali příliv zahraničního kapitálu a snažili se cizím investorům nabízet bezpečné podnikatelské prostředí. Nemalé zásluhy na rozvoji Botswany má zahraniční pomoc. Ta pocházela převážně z britských (vláda, ODA, OXFAM), amerických (USAID) a skandinávských zdrojů (DANIDA, SIDA), jakož i od OSN. Jen v letech 1972 až 1973 země absorbovala přibližně 22.5 milionů GBP rozvojové pomoci, která směřovala hlavně do projektů v oblasti zemědělství, školství, zdravotnictví a infrastruktur (stavby silnic, telefonních ústředen, vysílačů aj.).

Botswanská rozvojová společnost (BDC) vznikla ve formě holdingu, jehož jediným podílníkem byla sice vláda, ale ponechávala mu podstatnou volnost při výběru „investic“, což byl poměrně originální koncept.

Významná byla rovněž přítomnost zahraničních podnikatelů, učitelů, lékařů, pracovníků státní správy a jiných, nezřídka dobrovolných, pracovních sil. Ti byli rychle nahrazováni nově se formující botswanskou elitou. Byly zakládány různé polostátní společnosti kontrolující distribuci vody, elektřiny, produkci potravin; Národní rozvojová banka poskytovala půjčky zemědělcům a živnostníkům.

Těžbu diamantů již od počátku ovládala Debswana, společný podnik botswanské vlády a jihoafrické společnosti De Beers.

Vláda podporovala rozvoj nejen zemědělství, ale také poměrně sofistikovanějších oborů jako je cestovní ruch a jiné služby. V zemi se dokonce krátkodobě vyráběly i vozy značky Hyundai; společnost MCB (Motor Company of Botswana) sice musela v roce 2000 výrobu ukončit, ale samotná přítomnost automobilového průmyslu v zemi byla dobrou vizitkou pro botswanskou ekonomiku. Vláda si je podle svých četných prohlášení vědoma omezené velikosti místního trhu (země má přibližně 1,4 miliony obyvatel) a chce se soustředit hlavně na investice podporující vývoz. V úvahu připadá rozvoj zpracování diamantů, další rozvoj turistiky, ale i finančnictví a počítačový průmysl.

Botswana se díky rozumným hospodářským opatřením brzy zbavila závislosti na zahraniční pomoci. Vláda až do nedávné minulosti hospodařila s přebytky, Botswanská pula vykazuje značnou stabilitu. Země disponuje devizovými rezervami přesahujícími sumu 5 miliard USD.

Epidemie AIDS

AIDS představuje hrozbu pro budoucí rozvoj botswanského hospodářství. Dnes je nakažena asi třetina dospělé populace Botswany; mezi lidmi v produktivním věku tento podíl dosahuje 50%. Podle některých odhadů se průměrný věk obyvatel sníží do roku 2010 z nedávných 60 na 30 let. Následkem toho se může hospodářský růst snížit až o polovinu.

Obyvatelstvo

Většinu obyvatel tvoří příslušníci kmene Batswana (95%). Dalšími kmeny jsou Kalanga, Basarwa a Kgalagadi (4%), bílí osadníci představují 1% populace.

Polovina obyvatel vyznává původní kmenová náboženství, zbytek jsou křesťané.

Související články

logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
Wikislovník obsahuje slovníkovou definici slova Botswana.
 
Commonwealth (Společenství národů)
Vlajka Společenství národů
Řádné členské země: Antigua a Barbuda · Austrálie · Bahamy · Bangladéš · Barbados · Belize · Botswana · Brunej · Dominika · Gambie · Ghana · Grenada · Guyana · Indie · Jamajka · Jihoafrická republika · Kamerun · Kanada · Keňa · Kiribati · Kypr · Lesotho · Malajsie · Malawi · Maledivy · Malta · Mauricius · Mozambik · Namibie · Nauru · Nigérie · Nový Zéland · Papua-Nová Guinea · Samoa · Seychely · Sierra Leone · Singapur · Spojené království · Sv. Kryštof a Nevis · Svatá Lucie · Sv. Vincenc a Grenadiny · Svazijsko · Šalamounovy ostrovy · Šrí Lanka · Tanzanie · Tonga · Trinidad a Tobago · Tuvalu · Uganda · Vanuatu · Zambie
Státy a území s nepřímým členstvím
Zámořská území (korunní kolonie): Anguilla · Bermudy · Britské antarktické území · Britské indickooceánské území · Britské Panenské ostrovy · Falklandy · Gibraltar · Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy · Kajmanské ostrovy · Montserrat · Pitcairnovy ostrovy · Svatá Helena · Turks a Caicos
Korunní závislá území: Guernsey · Jersey · Ostrov Man Zvláštní status: Cookovy ostrovy · Niue
mapa Afriky
Státy a území v Africe
AlžírskoAngolaBeninBotswanaBurkina FasoBurundiČadDemokratická republika KongoDžibutskoEgyptEritreaEtiopieGabonGambieGhanaGuineaGuinea-BissauJihoafrická republikaKamerunKapverdyKeňaKomoryKongoLesothoLibérieLibyeMadagaskarMalawiMaliMarokoMauriciusMauritánieMosambikNamibieNigerNigériePobřeží slonovinyRovníková GuineaRwandaSenegalSeychelySierra LeoneSomálskoStředoafrická republikaSúdánSvatý Tomáš a Princův ostrovSvazijskoTanzanieTogoTuniskoUgandaZambieZimbabwe
Teritoria, kolonie a zámořská území: Ceuta (E) • Kanárské ostrovy (E) • Madeira (P) • Mayotte (F) • Melilla (E) • Réunion (F) • Svatá Helena (GB) • Španělské severoafrické državy (E) • Francouzská jižní a antarktická území (F)
Území se sporným postavením: Jižní SúdánSomalilandZápadní Sahara (MA)Nový příspěvek


Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?Na-mobil.cz

Spřátelené weby

Přidat stránku k oblíbeným

Nejnovější v diskusi

Diskusní fórum »

TIP: Chcete zkrátit dlouho chvíli sobě nebo blízkému?
Klikněte na Puzzle-prodej.cz a vyberte si z 5000 motivů skladem!
TIP: Hračky a hry za dobré ceny?
Klikněte na Hračky obchod.cz a vyberte si z tisícovky hraček skladem!